בית המדרש

  • מדורים
  • נושאים נוספים
קטגוריה משנית
  • משפחה חברה ומדינה
  • גיל ההתבגרות
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

חנן בן שלומית

undefined
2 דק' קריאה
שאלה:
יש לי קרוב משפחה, בחור שמגיל 18 התחיל לשתות. כיום, אחרי כמה שנים באלכוהול הוא ממש חולה. אבא שלו לא כל כך מתעניין, ואמא שלו ממש מיואשת. היא מוציאה עליו המון כסף על טיפולים, כי לפעמים הוא ממש בסכנה. הכבד שלו כבר הרוס. אני רוצה לסייע לו אבל לא מוצא את הדרך.


תשובה:
דאגה למשפחה קרובה היא מעלה משובחת. "מבשרך לא תתעלם". למרות שיש לנו קירבה ואהבה לכל אדם מישראל, אבל לקרובי משפחה יש קדימות. בנוסף, אם הנך קרוב אליהם, מסתבר שאתה מכיר את מצבם המשפחתי הכללי, ולא רק את הבעיה שהעלית, דהיינו, ההתמכרות לטיפה המרה של הבן. אני מציין זאת, מפני שהתנהגות הבן, כמעט ברור שהיא רק "קצה הקרחון". ותחתיה חבויה תמונה, שאני איני מכירה, אבל אתה, מתוך קירבתך, תוכל אולי להיטיב ולהכירה. ככלל, כל התמכרות זו בריחה. אדם שטוב לו במקומו, במשפחתו, אינו מחפש אושר בבורות זרים. הוא שואב ומתמלא מהביתיות, מהמשפחתיות, וזה נותן לו את כל צורכו. אם בביתו אינו מרגיש תמיכה וליווי, הוא יחפש אותה במקום אחר. ציינת שלש עובדות שהדליקו אצלי נורה אדומה. האחת, שהבן החל לשתות בגיל 18. השניה, שאבא שלו לא מתעניין בכך. והשלישית, שאמא שלו מיואשת.
שלש הנקודות הללו מובילות למקום אחד.
ואפתח בקושיא: אם האמא מיואשת, מדוע אתה פונה לעזרה. ההגיון אומר שהאמא או האבא יפנו בבקשת עזרה. לדבריך, מובן מדוע אבא לא פונה, מפני שזה לא נוגע אליו. אך השאלה נותרת, היכן האמא?! כאמור, זה מצטרף לכך שהבחור החל לשתות בגיל 18. זה עדיין לא גיל של בעיות כלכליות, שלפעמים הם הגורמות לבריחה. זה גם לא חיי נישואין לא טובים הגורמים לבריחה. הבחור בורח מהבית, בורח מאבא ואמא שלו. אבא שאינו מתעניין בגורל בנו השתיין, גורם לבן הרגשה קשה מאוד. ההרגשה יכולה להוביל לשתי תוצאות: בחור חזק באופיו, בגיל 18 יאמר לעצמו: אני עצמאי, אינני תלוי עוד בבית, אני מתחיל כבר כעת לקיים את "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו", והנני הולך לבנות את עצמי לבד, ללא תלות בהורים. בחור חלש באופיו, יפול לייאוש מכך שאביו לא מתעניין בו. היאוש עלול לגרום למצב של "ממך אליך אברח". הוא שותה כדי לברוח מהמצב המייאש, ובסתר ליבו הוא מצפה, שככל שהוא ישקע בשכרות, אולי סוף סוף זה יתחיל להדאיג את אבא שלו, והוא יקבל תשומת לב מהאב. אם כן, זו בריחה של התרחקות ושקיעה, ובמקביל, בריחה של נסיון נואש למשוך תשומת לב.
המקרה של קרובך, הוא כנראה, של בחור חלש באופיו, השותה כדי לברוח וכדי לזכות להתקרבות.
העולה מהדברים, שלא הבחור צריך טיפול אלא ההורים צריכים טיפול . האמא, איננה משכילה לקרב את האבא אל הבן, לכן היא מיואשת, מפני שהיא לבדה נושאת בעול הכבד, מן הסתם היא זו המחליטה להוציא עליו את סכומי הכסף הגבוהים שהזכרת, והפתרון אינו נראה באופק. אם תצליח לשכנע את ההורים ללכת לייעוץ, אפשר לתת להם הנחיות כיצד לשנות לחלוטין את היחס לבן, להפסיק להוציא עליו הוצאות עתק, ובמקביל, לפתוח לו פתח לחזרה לחיק משפחה אוהבת ותומכת, אשר תחזיר לו את הבטחון העצמי. על בסיס זה, במהלך של ליווי ותמיכה, אפשר יהיה גם לגמול את הבן מההתמכרות לאלכוהול.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il