ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש פרשת שבוע ותנ"ך וארא

ספקות המגבירים את האמונה

978
מוקדש לרפואת
חנן בן שלומית
לחץ להקדשת שיעור זה
משה ניצב בפני משבר אמונה בתחילת פרשת השבוע. לכאורה הוא לא הצליח להשיג שום התקדמות ולא עשה שום רושם על פרעה במצרים. המצב של בני ישראל המשועבדים שם החמיר במידה ניכרת, ומנהיגי העם מאשימים בכך את משה. נראה למשה, אם כך שהוא נכשל עם פרעה ונכשל גם עם בני ישראל. לכן אין פלא שמשה מתלונן בפני הקב"ה על השליחות שהוטלה עליו בעל כורחו ומבקש שוב פטור.
הקב"ה שולח אותו שוב, בסבלנות, לבצע את המשימה ומבטיח לו שהכול יסתדר בסוף בשבילו ובשביל עמו. בסוף הפרשה אנחנו מוצאים את משה מלא כוח וביטחון ומעביר את מסר הגאולה לפרעה ולבני ישראל. משבר האמונה חלף איכשהו, על אף שאין בתורה התייחסות לחששות שמשה הביע קודם לכן.
הקב"ה רק חוזר על המסר שמשה כבר שמע ממנו כמה וכמה פעמים. עם זאת, משה מתמלא חיוניות כשהוא שומע שוב את הבטחת הקב"ה לגאול את ישראל מעבדות מצרים. נדיר שהבטחות שחוזרות על עצמן מעוררות השראה. אז מה הוליד את שינוי הגישה במחשבותיו ובמעשיו של משהו? מה עורר בו את האופטימיות החדשה שמצא ואת התעוזה בדיבור ובמעשה?
לא פעם עלה בדעתי שדווקא משבר האמונה שמשה כביכול חווה היה הגורם המרכזי לעמידתו האיתנה ולאמונתו העזה בשליחותו אחר-כך. רק אדם שחווה ספקות יכול באמת ובתמים להאמין. הקב"ה יצר עולם שמעמיד את אמונתנו בו במבחן בכל יום ויום. החיים מכניסים בנו ספקות באופן אוטומטי. רק כשאנחנו מתמודדים עם הספקות הרבים שמתעוררים בנו, עם חוסר ההגינות שאנחנו רואים בחיים ועם חוסר ההיגיון וחוסר הרציונאליות שיש בהם, אנחנו יכולים לעלות למישור של אמונה ועוצמה רוחנית. רק הספקן יכול להיות מאמין איתן. דווקא משבר האמונה כביכול של משה מחשל ומחזק את אמונתו בשליחותו כמושיע של עם ישראל מעבדות מצרים.
"הכול בידי שמים חוץ מיראת שמים" אמרו חז"ל. הקב"ה אינו מגיב על הקובלנות של משה באופן ישיר. הוא לא מסביר למשה מדוע תהליך הגאולה קיבל תפנית כל כך קשה ושלילית. הקב"ה לא מתרץ תירוצים למה שהתרחש. הוא רק אומר למשה להתמיד ומודיע לו שהגאולה בוא תבוא בסופו של דבר. משה צריך להתגבר על משבר האמונה שלו בכוחות עצמו. אולי זה הלקח החשוב ביותר שאפשר ללמוד מפרשת השבוע.
הרב דב בערל וויין
רב בית הכנסת הנשיא בי-ם. לשעבר ראש ארגון ה-OU, ראש ישיבת שערי תורה ורב בית הכנסת "בית תורה" במונסי, ניו-יורק.
עוד בנושא וארא

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות. לחץ כאן להעברת שאלתך לרב.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il