ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שידורים חיים מיוחדים לכבוד חג מתן תורה
בית המדרש פרשת שבוע ותנ"ך תזריע

תזריע-מצורע תשע"ג

מוקדש להצלחת
עם ישראל
לחץ להקדשת שיעור זה
בסביבה ובאווירה ששוררת היום בחברה שלנו, אנחנו מתקשים להתחבר באמת לעובדות, לתיאורים ולקיום המצוות שמתוארים לנו בפרשיות השבוע. ההלכות בנושא הנגעים פונים לדורות קודמים, שהיו ברמה רוחנית שונה מאוד מזו שלנו. אפילו התלמוד הבבלי לא הקדיש שום מסכתות בפירושו הענק לתורה כדי להסביר ולהבהיר את העניינים במשנה שעוסקים בסוגיות האלה.
אנחנו נשארים עם הצורך ללמוד ולנסות להבין את המילה הכתובה ולקבל על זה שכר על אף שלסוגיות שבהן מדובר אין לכאורה השפעה מעשית מוגדרת על ההתנהגות שלנו או על חיי היומיום שלנו.
חכמי המשנה והתלמוד קישרו בין מגפת הצרעת לדיבור לשון הרע, על אף שאיננו יודעים מה טיבה של הצרעת עצמה. ברור שלא מדובר במחלת הצרעת הרפואית שאותה אנחנו מכירים בעידן המודרני. לכן פרשיות השבוע שלנו עדיין עלומות ומסתוריות עד מאוד בעינינו. עם זאת, אין זאת אומרת שאנחנו צריכים להתעלם מהן או להפחית מהחשיבות של נוכחותן בתורה.
התורה לא מכילה דברים מיותרים או חסרי חשיבות. דבר האלקים איננו עניין שאפשר לזלזל בו, וכל מפרשי התורה הגדולים בכל הדורות התמודדו עם הצורך למצוא משמעות ולקחים מוסריים בדברי התורה גם בפרשיות האלה.
חלק מהתהליך של טיהור המצורע היה בידוד והסגר – הוא נשלח מחוץ למחנה ישראל. הנצי"ב, בפירושו הקלאסי לתורה, מקשר בין מצורע לתלמיד חכם שנמצא לוקה בחסר בהתנהגותו המוסרית, בדיבורו וביחסו כלפי זולתו.
הוא רומז שרק במקום שיש קדושה, שבאה מלימוד והבנת התורה, אפשר להבחין בתסמינים הגופניים של הטומאה וההתנוונות הרוחנית. לכן תלמיד חכם שאשם בחילול שם שמים בהתנהגות ובדיבור בלתי הולמים נענש במידה כנגד מידה – הוצאה מחוץ למחנה ישראל.
היהודי ה"רגיל" כביכול, לא מרגיש תסמינים של צרעת מפני שהוא לא חשוף לקדושה העצומה של התורה כמו התלמיד החכם המצוין. משתמעת מכאן אזהרה שתלמיד חכם חייב להתעלות לרמת התנהגות מוסרית אמיתית. אני משער שכולנו יכולים למצוא נחמה פורתא בכך שמגפת הצרעת איננה רלוונטית לחיינו היום, מפני שכולנו רחוקים מאותה גדולה רוחנית ורמה תורנית שאליה הגיעו אבות אבותינו.
עם זאת, אפילו יהודים רגילים מצווים שלא ליפול למלכודות של חילול שם שמים בדיבורם ובהתנהגותם. וזה, מן הסתם, הלקח החשוב והמשכנע ביותר שנוכל ללמוד מהפרשיות שנקרא בתורה השבוע.
הרב דב בערל וויין
רב בית הכנסת הנשיא בי-ם. לשעבר ראש ארגון ה-OU, ראש ישיבת שערי תורה ורב בית הכנסת "בית תורה" במונסי, ניו-יורק.
עוד בנושא תזריע
שאל שאלה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il