בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • התמודדויות וחבלי משיח
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

אשר בן חיים

אנחנו נתגבר

גם מהמשבר הזה, משבר ההתנתקות והויתורים בטוחים אנו שנצא מחוזקים, ואחיזתנו בארץ-ישראל תתרחב, ומתוך ביטחון ואמונה כי ד' דיבר טוב על ישראל נפעל בנחישות ובמסירות, לשם שמים, לכבוד התורה והארץ, ונעשה ונצליח בעז"ה.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

כ"ב באלול ה'תשנ"ג
2 דק' קריאה
רבני יש"ע בטוחים, שמעז יצא מתוק, ולא רק שתיבלם תכנית הויתורים, אלא אף יתחזק הקשר בין עם ישראל לארץ-ישראל, ותגבר אחיזתנו בכל מרחבי ארץ-ישראל. כך היא דרכה של הגאולה: מכשולים רבים בדרכה, אבל מכל קושי תמיד יצאנו מחוזקים יותר. במבט לאחור, ניתן להוכיח על-פי הניסיון, שכל עיכוב בדרך הגאולה, גרם לקפיצת הדרך ולהתקדמות מחודשת, אף שבשעתו היה העיכוב נראה כאילו עוצר לגמרי את מהלך הגאולה.

כאשר פרצה האינתיפאדה, היו כאלה שחזו שחורות וחששו שאם היא תימשך, לא יוכלו היישובים לעמוד בקשיים, ותהיה עזיבה המונית של היישובים ביש"ע. אולם התוצאה הייתה הפוכה לגמרי: בימי ה"אינתיפאדה" גדלו היישובים, הם הכפילו ושילשו את עצמם. שנה לאחר פרוץ ה"אינתיפאדה", התקיים כינוס של רבנים ואנשי ציבור ורוח מן היישובים לדיון במצב, ורבים הביעו את דאגתם והערכתם, שמצב זה לא יוכל להימשך, ושכח העמידה של היישובים נישחק. הדאגה הייתה הגיונית, אך המציאות הייתה אחרת. היישובים גדלו, ולא הייתה עזיבה. היישובים התחשלו, התפתחו, והתרחבו. כך היא דרכה של הגאולה, "עת צרה היא ליעקב וממנה יִוָשֵׁע" (ירמיה ל ; ז), מהצרה עצמה באה הישועה! כך אמר הגאון מוילנא, כמובא בספר "קול-התור" (פרק א סעיף יג): שלא להירתע מכל קושי, ואף שיהיו קשיים בדרך הגאולה, אין לסוג ואין להתייאש, אלא אדרבא, לדעת שמהקשיים תבוא הישועה, מההתמודדות עם הקשיים תבוא הישועה.

לפני מלחמת ששת-הימים, היה משבר מוראל בציבור. עלייה לא באה, הירידה מהארץ התגברה, הסורים הפגיזו את יישובי הגליל, והטרור הציק. הייתה תחושה של עייפות מצטברת, שחיקה, אכזבה, ודווקא אז, מתוך עומק המשבר, קפיצה גדולה ועצומה, ניצחון מלחמת ששת-הימים, שחרור יהודה, שומרון, עזה והגולן, ועל כולם - שחרור ירושלים. כתוצאה מכך, באה ההתעוררות של יהודי רוסיה, ועליה גדולה משם, והתחדשות של עליה מוגברת מארצות המערב. גם מהמשבר הזה, בטוחים אנו שנצא מחוזקים, ואחיזתנו בארץ-ישראל תתרחב, ומתוך ביטחון ואמונה כי ד' דיבר טוב על ישראל, נפעל בנחישות ובמסירות, לשם שמים, לכבוד התורה והארץ, ונעשה ונצליח בעז"ה. עזה ויריחו, וכל מרחבי ארצנו, עד הגולן, הם שלנו לנצח נצחים ניצחון.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il