ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שבת בקראון פלזה עם הרב שמואל אליהו והרב יוני לביא ושבת שירה עם הרב סבתו
בית המדרש בית מדרש מועדי חודש איר

כ' אייר תשע"ז

ל"ג בעומר – חלק ג'

לחץ להקדשת שיעור זה
להורדת דף מקורות (PDF)
קבלה, לא מה שחשבת

אדם: תאמין לי, כולם שרלטנים. העיקר קוראים לזה קבלה. תכל’ס רק כסף עושים מזה. קמעות, לחשים... הכול המצאות בשביל להשיג כסף.
ישראל: רגע, רגע, עצור! לא להכליל ולא להיסחף. יש כל מיני רמאים, אני מסכים. אבל תורת הקבלה – תורת הסוד, היא עניין עמוק מאוד. ויש גם מקובלים אמתיים, צדיקים גדולים באמת.
אדם: תסביר קצת בבקשה.
ישראל: העניין הוא שכמו שלאדם יש גוף ונשמה כך גם בתורה – יש גוף התורה – הצד הנגלה שלה, ויש השורש – נשמת התורה. הצד הזה הוא העניין של תורת הקבלה. זהו העומק הפנימי של התורה.
אדם: על מה החלק הזה של התורה מדבר?
ישראל: הרב יהודה לייב אשלג זצ"ל, מקובל גדול שחי לפני כמאה שנה, כתב: "כי חכמה זו היא..., רק סדר של שורשים, המשתלשלים... בחוקים קבועים ומוחלטים, המתחברים וקולעים למטרה אחת מאוד נעלה, הנקובה בשם ‘גילוי אלוקותו יתברך, לנבראיו בעולם הזה".
אדם: לא כל כך הבנתי.
ישראל: הוא אומר שעניינה של תורת הקבלה הוא לגרום לנו, בני האדם, להבין כיצד כל עולמנו מושגח ומונהג בידי ה’ יתברך; להבין שלעולמנו יש שורש, שורש שממנו מסתעפים ענפים רבים. בענפים האלה עוסקים חכמי הסוד. זוהי תורה עמוקה שלא כל אחד ראוי ללמוד אותה. אלו הסודות הפנימיים, דרכי ההנהגה של ה’ בעולמו.
אדם: זה מעניין מאוד, אבל מה זה נוגע לי?
ישראל: הנגיעה שלנו בתכנים החשובים שקיימים בתורת הסוד מגיעה על ידי לימוד אמונה מעמיק. לימוד האמונה הוא העיסוק בנושאים הפנימיים של תורת הסוד, אבל בסגנון ובדוגמאות שמתאימים ומובנים לנו. בדור שלנו יש השתוקקות לעיסוק בפנימיות התורה, בנושאים כלליים ומעמיקים, השתוקקות שצריך להרוות בלימוד אמונה מעמיק. אדם: אתה יכול לתת דוגמה לספרים שאפשר ללמוד?
ישראל: חוץ מן הספרים שכתבו רבנים בדורנו וכתובים בשפה פשוטה ישנם ספריו של המהר"ל מפראג, שהם קצת קשים, אבל אפשר להבין אותם עם קצת מאמץ; ישנם ספריו של הרב קוק וספרי החסידות שמסבירים כיצד יש להתנהג בחיים לאור העקרונות של התורה הפנימית הזו.
אדם: אז תורת הקבלה היא בכלל לא מה שחשבתי...
בשביל הנשמה
לימוד יומי באמונה - לימוד יומי קצר שמטרתו להקיף ספרי ראשונים ואחרונים העוסקים בנושאי אמונה ולהעמיק בעיקרי אמונת ישראל. הלימוד מבואר בביאור בהיר ותמציתי המאפשר לכל אחד ואחת להצטרף ללימוד. הצטרפו עכשיו ללימוד!
עוד בנושא מועדי חודש איר
שאל שאלה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il