ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שבת בקראון פלזה עם הרב שמואל אליהו והרב יוני לביא ושבת שירה עם הרב סבתו
בית המדרש הלכה מחשבה ומוסר מועדי חודש איר

כ"ד אייר תשע"ז

יום ירושלים – חלק א'

לחץ להקדשת שיעור זה
להורדת דף מקורות (PDF)
גוף האומה ונפש האומה

המהר"ל מפראג מסביר שהחשיבות ביציאת מצרים הייתה הפיכת בני ישראל לעם, ורק לאחר בניין ה'גוף' (עם ישראל) ניתן ליצוק ל'גוף' זה גם 'נשמה' – מתן תורה. נראה כי עיקרון זה של המהר"ל מופיע גם ביחס בין יום העצמאות ליום ירושלים. ביום העצמאות זכינו לריבונות על הארץ ועל ידי כך לייסד את ה'גוף'. היינו, את היכולת שלנו בתור עם לשבת בארץ ישראל. ואילו יום ירושלים מוסיף את ה'נשמה' – הערך הרוחני שבשחרור ירושלים.
ערכה של ירושלים אינו רק רוחני - מיסטי. ירושלים השפיעה וממשיכה להשפיע על חיי האומה במהלך כל השנים. לאורך כל השנים כל יהודי העולם ציפו לירושלים, והיא הייתה העיר שאיחדה את כל עם ישראל סביבה. מה הסוד של ירושלים?
יְרוּשָׁלִַם הַבְּנוּיָה כְּעִיר שֶׁחֻבְּרָה לָּהּ יַחְדָּו: שֶׁשָּׁם עָלוּ שְׁבָטִים שִׁבְטֵי יָהּ עֵדוּת לְיִשְׂרָאֵל לְהֹדוֹת לְשֵׁם ה':
(תהלים קכב, ג-ד)
וביאר המלבי"ם :
כי לשם עלו שבטים שבטי יה והתחברו כולם על ידי העיר הזאת, עד שהיא עדות לישראל שהם גוי אחד מתאחדים, במה שכולם מתקבצים שם בשלש מועדי השנה לתכלית אחד להודות לשם ה', עד שהתכלית הזה להודות לשם ה' הוא הכח הפנימי הקושר האיברים בפרטים, והוא חיי הגויה (=גוף, הכוונה לאומה) הכללית, והעיר ששם יתקבצו היא כמו הלב שבו תחול רוח החיים המחיה את הגויה...
הרצון לעבוד את ה' ולהודות לו משותף לכל האומה על שבטיה, חוגיה וגווניה השונים, לכן דווקא בכוח נקודה זו לאחד את עם ישראל.
בשביל הנשמה
לימוד יומי באמונה - לימוד יומי קצר שמטרתו להקיף ספרי ראשונים ואחרונים העוסקים בנושאי אמונה ולהעמיק בעיקרי אמונת ישראל. הלימוד מבואר בביאור בהיר ותמציתי המאפשר לכל אחד ואחת להצטרף ללימוד. הצטרפו עכשיו ללימוד!
עוד בנושא מועדי חודש איר
שאל שאלה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il