בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • ספר יחזקאל
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

ר' אברהם בן דוד

ראייה כוללת (נבואת יחזקאל מתקיימת לעינינו)

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

כ"ה באדר-ב' ה'תשנ"ה
2 דק' קריאה
אסור שהמאורעות היום-יומיים הקשים ישכיחו מאתנו שאנו נמצאים בתקופה גדולה, בימים גדולים, ימי גאולה, ימי קיבוץ-גלויות, בניין ירושלים, יישוב הארץ, ימי תשובה. וכגודל הימים כך גודל הקשיים. ההתמודדויות הגדולות הן עצמן מעידות על גודל השעה. לעינינו מתקיימת נבואת יחזקאל בפרק לו, אשר קראנו בהפטרת פרשת פרה: "ולקחתי אתכם מן הגוים וקבצתי אתכם מכל הארצות והבאתי אתכם אל אדמתכם. וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם מכל טֻמאותיכם ומכל גלוליכם אטהר אתכם. ונתתי לכם לב חדש ורוח חדשה אתן בקרבכם והסרֹתי את לב האבן מבשרכם ונתתי לכם לב בשר. ואת רוחי אתן בקרבכם ועשיתי את אשר בחֻקי תלכו ומשפטי תשמרו ועשיתם. וישבתם בארץ אשר נתתי לאבֹתיכם והייתם לי לעם ואנכי אהיה לכם לאלקים". אלה דברי הנבואה אשר הולכים ומתקיימים ממש לעינינו; קיבוץ-גלויות וחזרה לארץ-ישראל, וכאן בארץ-ישראל התעוררות רוחנית.

הנביא ענה כאן על השאלה מה קודם למה. האם קודם תהיה חזרה בתשובה ואחר-כך קיבוץ-גלויות, או קודם קיבוץ-גלויות ואחר-כך חזרה בתשובה? והתשובה שאמר הנביא, היא שקודם "ולקחתי אתכם מן הגוים וקבצתי אתכם מכל הארצות והבאתי אתכם אל אדמתכם", קודם קיבוץ-גלויות, ואחר-כך "וזרקתי עליכם מים טהורים... ונתתי לכם לב חדש... ואת רוחי אתן בקרבכם... ואנכי אהיה לכם לאלקים". אחרי קיבוץ-גלויות תבוא התשובה. וזה מה שקורה עכשיו במציאות: העולים מרוסיה באים לארץ וכאן בארץ רבים מהם שבים בתשובה גמורה ועוד רבים נוספים מתקרבים ליסודות היהדות, וכל האחרים מתוודעים לראשונה לזהות היהודית.

תהליך התשובה הוא תהליך עמוק. זוהי מהפכה שלמה בחשיבה, בהשקפת העולם, בהתנהגות בכל חיי המעשה. תהליך התשובה לוקח זמן, וזה מה שמתרחש לעינינו כאן בארץ. אסור שהמאורעות השוטפים, הקשיים והבעיות היום-יומיות יגרמו שלא נראה את התהליך הגדול בשלמותו. ומתוך ראייה במבט גדול ושלם את המשמעות של התקופה, תקופת התחייה, קיבוץ הגלויות, בניין הארץ וירושלים, תהליך הגאולה המתרחש לפנינו, - מתוך ראייה זו אנו יודעים שננצח את כל הקשיים ונתגבר על כל המכשולים, ותהליך זה ימשיך עד לגאולה השלמה.

מבט גדול זה של ראייה כוללת נותן כח ועוצמה לפעול ולעשות למען בניין הארץ, למען קיבוץ-גלויות, כי אנו יודעים את המשמעות הגדולה של כל תוספת בניין בארץ-ישראל שהיא חלק ממגמה אלקית של גאולת ישראל. ולעומת זה יודעים אנו את חוסר המשמעות של כל הנסיונות לעכב את גאולת ישראל. כל הנסיונות האלו לעכב את גאולת ישראל הם דמיון שווא והם כליל יחלופו, ודבר אלקינו יקום לעולם: "ולקחתי אתכם לי לעם והייתי לכם לאלקים" (שמות ו, ז).
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il