ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שבת בגליל עם הרב שמואל אליהו. מספר החדרים מוגבל!
בית המדרש מדורים סיפורים נוספים

נאמן הוא בעל החוב

כשחזרו במוצאי שבת באוטובוס לעירם, חישב גלעד כמה כסף הוציא על אושרי, ויצא לו סכום של 388.60 שקלים. הוא שאל את אושרי: "מתי נראה לך שתוכל להחזיר לי את הכסף?". "אל תדאג, אחי", אמר אושרי, "יש הבטחה מפורשת של הקדוש ברוך הוא לגבי הוצאות שבת, 'לוו עליי ואני פורע', ואני מאמין שהכסף יגיע אליי בקרוב ממש"
עודד מזרחיאייר תשע"ט
20
מוקדש לרפואת
שולמית בת צביה
לחץ להקדשת שיעור זה
אושרי, בחור בן עשרים וחמש מאזור השפלה, התחזק ביהדות, ואחרי תקופת מה הכיר בחורה דתייה מבית והם החליטו להתחתן. לפני חתונתו קבע ללמוד הלכות שבת עם אחד האברכים בישיבה לחוזרים בתשובה שנמצאת בעירו. הם התחילו ללמוד הלכות שבת החל מסימן רמ"ב בשולחן ערוך.
אז הוציא האברך את טור שולחן ערוך המביא את מאמר חז"ל במסכת ביצה: "צריך כל אדם לצמצם בשאר ימים כדי לכבד השבת, ואל יאמר היאך אחסר פרנסתי, כי אדרבה אם יוסיף יוסיפו לו, כדקתני תחליפא אחוה דרבנאי חוזאה: כל פרנסתו של אדם קצובה לו מראש השנה לראש השנה, חוץ מהוצאת שבת ויום טוב והוצאת בניו לתלמוד תורה. אם מוסיף יוסיפו לו. ואמרינן נמי גבי הוצאת שבת ויום טוב, אומר הקדוש ברוך הוא: בניי לוו עליי ואני פורע. וכיוון שכן הוא, אל ידאג, כי נאמן הוא בעל חובו לפרוע לו חובו".
הסביר האברך לאושרי את משמעות המילים בפשטות, ואמר שהקדוש ברוך הוא אומר בעצם לאדם כך: "אם נתקעת לפני שבת בלי כסף, תלווה ממישהו ואני מתחייב להחזיר את הלוואתך".
אושרי קיבל את מאמר חז"ל בתמימות, והפנים את הדברים אל ליבו.
כעבור כמה ימים באו גלעד ועופר, שני בחורים מישיבתו של אושרי, והציעו לו: "אנחנו רוצים לעשות שבת במירון אצל רבי שמעון בר יוחאי. אתה מתחתן עוד מעט בעזרת השם, יש לך הרבה על מה להתפלל. סע איתנו באוטובוס למירון, נשכור שם חדר באכסניה ונקנה אוכל לשבת. אתה מוזמן להצטרף אלינו".
אושרי אמר להם: "אשריכם חבר'ה, אבל אין לי כסף כרגע".
אמר לו גלעד: "אני אשלם בשבילך כל מה שצריך. במוצאי שבת נעשה חשבון ותשתדל להחזיר לי בהקדם".
אושרי הסכים כי הרגיש שזה בדיוק פרק האמונה שלמד בדברי חז"ל.
שלושת החברים נסעו מעירם למירון והגיעו כמה שעות לפני כניסת שבת. הם נכנסו לאכסניה במקום, והלכו מיד לטבול במקווה שליד הציון. זמן קצר לאחר שטבלו הדליקו נרות שבת ונכנסו לציון להתפלל מנחה וערבית של ליל שבת. השבת במירון הייתה רבת הוד, קסומה ונפלאה, ושלושת החברים ממש שכחו מכל ענייני העולם הזה והתמסרו לתורה ולתפילה, ובמאכלים הפשוטים הרגישו שקנו טעמו של גן עדן.
כאשר חזרו במוצאי שבת באוטובוס לעירם, חישב גלעד בפלאפון הנייד שברשותו כמה כסף הוציא על אושרי, ויצא לו סכום של 388.60 שקלים. הוא שאל את אושרי: "מתי נראה לך שתוכל להחזיר לי את הכסף?"
"אל תדאג, אחי", אמר אושרי, "יש הבטחה מפורשת של הקדוש ברוך הוא לגבי הוצאות שבת, 'לוו עליי ואני פורע', ואני מאמין שהכסף יגיע אליי בקרוב ממש".
באותו שבוע חל יום הולדתו של אושרי, שהיה כאמור מאורס ועמד להתחתן חודש וחצי לאחר מכן. הכלה המיועדת והוריה הפתיעו אותו והגיעו לבית הוריו. הם ישבו יחד עם אושרי והוריו בסלון ביתם, תכננו את החתונה לפרטיה ושוחחו גם על המגורים ועל כל מה שצריך לרכוש לזוג הצעיר.
בתום המפגש הוציא אביה של הכלה מתיקו ארנק חום כהה, מסרו לאושרי ואמר לו: "חתננו היקר, זו מתנה מאיתנו. אנחנו מאחלים לך הצלחה בכל העניינים, בלימוד התורה וגם בפרנסה. שמנו לך כמה סימני ברכה בארנק", סיים בחיוך.
אושרי הודה להורי כלתו, ולאחר שיצאו עם בתם פתח את הארנק וראה שהיו בו אחד מכל סוגי השטרות והמטבעות שקיימים בישראל. השטר הגדול ביותר בן 200 שקלים, שטר של 100 שקלים, שטר של 50 שקלים, שטר של 20 שקלים, וכן כל המטבעות הקיימים - מטבע של 10 שקלים, 5 שקלים, 2 שקלים, שקל אחד, חצי שקל ו-10 אגורות.
אושרי ספר את הסכום הכולל בתקווה שיצליח לכסות את חובו לגלעד, ונדהם לגלות שיש בידיו 388.60 שקלים! להשגחה פרטית כל כך מדויקת הוא לא פילל...

על פי סיפור של הרב אלימלך בידרמן

מתוך העיתון בשבע
עוד בנושא סיפורים נוספים
שאל שאלה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il