בית המדרש

  • מדורים
  • הרה"ג זלמן מלמד
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב מרדכי צמח בן מזל

אחדות המחנה

האחדות במחנה הציוני הדתי צריכה לכלול את כל המחנה מקצה ועד הקצה. כל מי ששואף לחיזוק החינוך הדתי לגווניו, וכל שכן כל מי ששולח את ילדיו לחינוך הדתי, צריך להיות כלול בתוך האחדות.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

יב אלול תשס"ח
2 דק' קריאה
חכמינו הרבו לשבח את השלום ואת האחדות, כאשר יש שלום בתוך ישראל הם נוצחים את אויביהם. וזו מהותו של עם ישראל בארץ ישראל - "מי כעמך ישראל גוי אחד בארץ".
וכמו שחשובה אחדות של כל ישראל כך חשובה האחדות של שלומי אמוני ישראל, של הנאמנים לתורה ולארץ ישראל בינם לבין עצמם. על כן יש לברך על התביעה הנשמעת מפי רבים לאחדות המחנה הציוני הדתי.
האחדות במחנה הציוני הדתי צריכה לכלול את כל המחנה מקצה ועד הקצה. כל מי ששואף לחיזוק החינוך הדתי לגווניו, וכל שכן כל מי ששולח את ילדיו לחינוך הדתי, צריך להיות כלול בתוך האחדות. לאמור, החל מהשולחים את ילדיהם לתלמודי תורה ציוניים ועד הקיבוץ הדתי. המחנה צריך לכלול בתוכו את כל מי שמאמין שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ומגמתו השלמה של עם ישראל לקבץ את כל ישראל לכל ארץ ישראל, ושמדינת העם היהודי תתנהל על פי רוחה של התורה. בתוך המחנה יכולים להימצא אנשים שדעותיהם שונות בקשר לדרך להשגת המטרה, אבל כולם שואפים למטרה הכללית העתידית, וזה הבסיס לאחדות המחנה. בפועל יהיה חופש הצבעה ופעולה לכל אחד לפי אמונתו וכולם יחד יפעלו בכל המשותף להם. במחנה זה יחיו מחד אנשי ארץ ישראל השלמה ומאידך הסבורים שיש הכרח לפשרות במצב הנוכחי.
המטרה הגדולה - שלמות האומה, קיבוץ של עם ישראל לכל ארץ ישראל על פי דבר ד' בתורתו - היא בסיס איתן לאחדות, למרות חילוקי הדעות הקיצוניים על הדרך להגשמת המטרה. כל חלק במחנה גם הקיצונים ביותר לצד זה או לצד אחר, צריכים להבין שכל אחד ישיג יותר את מטרתו כשהוא מתאחד עם הכול ופועל ביחד. צריך לזכור ולהבין שהמטרה המשותפת גדולה לאין ערוך מחלוקי הדעות על הדרכים להשגת המטרה, אף שחילוקי הדעות על הדרכים הם קוטביים, וכל צד סבור שהדרך השנייה מרחיקה את המטרה. רק איחוד שיכלול את כל הקצוות הוא יביא את הרוח הגדולה ואת השינוי המיוחל . איחוד של המרכז עם המרכז - אין בו כל חידוש והוא משאיר את המצב על כנו.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il