בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • מקץ
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

חנה בת חיים

מימות המכבים לימינו אנו

ניצחונה של תורת ישראל על תרבות יוון אז היא שנותנת לנו את החוסן הנפשי לעמוד גם היום מול הרוחות השחורות המנשבות בעולם ורוצות למנוע את שיבת עם ישראל לארצו וכינון מלכותו שביסודה היא מלכות ה' שאמורה להתגלות בעולם על ידי עם ישראל

undefined

הרה"ג דוב ליאור

כז' כסלו תשס"ט
2 דק' קריאה
כמעט בכל שנה פרשת מקץ חלה בימי החנוכה, ואין ספק שיש קשר פנימי בין הנושאים המופעים בפרשה לבין רעיונות עמוקים הגלומים בימי החנוכה.
ירידתו של יוסף לתוך חשכת מצרים הייתה לשם הכנת התשתית לבניין כנסת ישראל. בני ישראל עברו תהליך מהיותם קבוצה של בודדים עד שהוכרו כעם כפי שאמר פרעה מלך מצרים: (בפרשת שמות) "הנה עם בני ישראל" - עד כה היו בבחינת בני יעקב וכעת נהפכו לעם. ההישרדות של בית יעקב בתוך חשכת הגלות וטומאת מצרים למשך זמן של כמאתיים שנה התאפשרה כתוצאה מצדקותו של יוסף הצדיק, ששמר על צביון החיים היהודיים שלו כפי שקיבל את חינוכו בבית אביו מצד אחד ומצד שני הכנת הקליטה של בית אבא כולו בתוך הממלכה. יוסף נשאר יהודי מאמין השומר על חינוכו ואורח חייו גם בהיותו בבית המלוכה, וכך חינך את בניו, מנשה ואפרים, להיות נאמנים למסורת אביו, ולא להיבלע בתרבות הקלוקלת והזולה של יושבי עמק הנילוס.
ימי החנוכה משמשים מאז שאירעו המאורעות, כימי השראה לכלל ישראל עד היום הזה - גבורת החשמונאים על מלכות יוון אינה מצטמצמת רק לשעתה, זהו אירוע שנותן זקיפות קומה לאומית לעמנו במשך כל הדורות עד עצם היום הזה.
העימות עם תרבות יוון שביסודה היא קלילות הדעת ורדיפה אחרי מותרות החיים, מול עוצמת הרוח של תורת ישראל ושאיפת האדם לקדושת החיים, לחיים לאור ערכי נצח בכל המצבים ובכל הזמנים. ניצחונה של תורת ישראל על תרבות יוון אז, היא שנותנת לנו את החוסן הנפשי לעמוד גם היום מול הרוחות השחורות המנשבות בעולם ורוצות למנוע את שיבת עם ישראל לארצו וכינון מלכותו שביסודה היא מלכות ה' שאמורה להתגלות בעולם על ידי עם ישראל.
הבעיה בזמנינו אינה בעיה של טריטוריה - שהם רוצים את חבל הארץ הזו. השכנים מסביב ותומכיהם מרחוק מתנגדים נגד עצם קיומו של עם ישראל, על כל התוכן הרוחני הגלום שהוא מקרין בעולם, ונגד קיומה של המדינה כמדינת העם הזה, והמצב הולך ונעשה קשה יותר ויותר. אולם אנו סמוכים ובטוחים שנצח ישראל לא ישקר, ושיבתנו לארצנו שהחלה לפני עשרות שנים תלך ותגבר בבחינת מוסיף והולך, עד שנזכה שאור גאולתנו יהפך לאבוקה ולפיד ההולך לפני המחנה, והלוואי שנזכה כולנו בקרוב לראות בגאולת עמנו וארצנו כולה.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il