ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

עשה לך רב | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ח אב תשע"ו

עשה לך רב


הרב ש. יוסף וייצן

שאלה:
שלום כבוד הרב.
האם לקבל עלי רב הכוונה רק ללכת על פי ציווי הלכה של רב אחד שאני הולכת בדרכיו?
לפי מה בוחרים רב??

תשובה:
שלום רב
עשה לך רב אינו מחייב ללכת כמו רב אחד בכל הנושאים בתורה. ולואי ואדם וכה לכך שיש תלמיד חכם אחד שלאורו הוא יכול ורוצה להיות מודרך. אולם לא כולנו וכים לכך. אדם בוחר רב בסיעתא דשמיא. כמו שאין כללים ברורים כיצד בוחרים בן וג כך אין כללים ברורים כיצד בוחרים רב.עשה לך רב נאמר במשנה באבות בנוגע לשני דברים. הוראה שנוגעת לעשיית רב בכדי ללמוד ממנו תורה. והוראה שניה נוגעת למקום שיש לאדם ספק שילך ויפשוט את ספקו על ידי שאלת רב.

רב שנלמד ממנו אנו בוחרים לפי מה שאנו רוצים ללמוד לפי כוח ההסברה של הרב ולפי כלי הקיבול שלנו. צריך התאמה בין הרב המלמד לתלמיד שלומד.
בנוגע לפסיקת הלכה שואלים רב שאדם מאמין באור התורה שיוצא ממנו. יש סגנונות שונים לתורה ומוסריה. יש רבנים שהם בחינת הלל ויש רבנים בחינת שמאי. כל אחד יכול לבחור רב כשהמדד העיקרי מי הרב שיוכל לקדם אותו בהדרכותיו לרצות להקפיד על התורה כלליה ופרטיה.
לפעמים יש נושאים שאדם בוחר רב בנושא מסוים כגון בנושא משפחה או בנושאים שנוגעים למידות. ולעומת את בוחרים רב שיפסוק בנושאים אחרים.

כדאי לבחור רב שאדם מרגיש שהוא יכול להבין טוב את השאלות של השואל ויודע את תנאי החיים של השואל. על כך אמרו חכמים שדיין צריך לדון דין אמת לאמיתו. והכוונה שהדין צריך להנתן מכוח ידיעה רחבה ועמוקה בתורה אולם אין להסתפק בכך וצריך שהדין יינתן כשדיין מבין היטב את המציאות.
גם קלות ההשגה של הרב יכולה להיות שיקול בבחירת הרב. שאלות קטנות שואלים את הרב הנמצא בקרבה ושאלות קשות יותר שואלים רב גדול ממנו.
ודאי שדבר אחד לא מתאים בבחירת רב. לא בוחרים רב לפי התשובה שרוצים לקבל. בוחרים רב שרוצים שיביא את עמדת התורה בצורה העמוקה והרחבה ביותר. חכמים גינו את מי שמחפש לכל שאלה את התשובה הרצויה לו. התורה והרבנים אינם "תוכנית כבקשתך"
כל טובברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il