ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

עצות ולספרים בנושא חשיבה חיובית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ז סיון תשע"ז

עצות ולספרים בנושא חשיבה חיובית


הרב חגי לרר

שאלה:
שלום,
אשמח לעצות איך להיות עם חשיבה חיובית? ובאופן כללי כשנמצאים בסיטואציה שיש זמן להרהר על אלו דברים כדאי להעסיק את המחשבה?
בנוסף האם יש ספרים תורניים מומלצים בנושא?
באותו עניין גם אני מחפשת ספרים עם פירוש מעמיק לתפילה בשביל לעזור להתכוון בזמן התפילה?
תודה מראש!

תשובה:
שלום וברכה,
כאשר אדם מלא באמונה ובביטחון בקב"ה שהוא מנהל את העולם, שאין מקריות בעולם, כל דבר שקורה יש לו תכלית, הכל מדויק ואין דברים שקורים סתם. כשאר אדם חי את הדברים הללו ובטוח בהם ממילא האדם מלא באופטמיות. ממה יש לדאוג? ממה יש לפחד? יש מנהיג לבירה. יש מנהיג לעולם. כמובן אדם צריך לפעול ולהשתדל ככל יכולתו לפתח את העולם, את המציאות גם במובן הכללי של עם ישראל וגם במובן הפרטי שלו, של משפחתו שזה חלק מהמציאות הכללית של עם ישראל וחלק מתהליך הגאולה. לא סומכים על הנס, רבש"ע רוצה שנפעל בעולם, אך מתוך ענווה שאנחנו לא מנהלים את העולם. וממילא האדם יעשה ככל יכולתו בכל תחומי החיים, ותפילה ובאמונה שהקב"ה ינחה אותו בדרך הישרה. כדי שאדם יגיע לאמונה ובטחון כזה, לשמחה גדולה בחיים ובכל מה שקורה במציאו, גם בזמנים קשים, צריך אדם ללמוד ולפתח אצלו את האמונה הזו. וזה דבר שאין לו סוף.
ישנם הרבה סגנונות של ספרים בלימוד האמונה. ראשונים ואחרונים. סיפרי המהר"ל מפראג לפי נושאים שונים, חובות הלבבות, כוזרי, רמח"ל- דרך ה', ספרי הרב קוק, ספרי חסידות למינהם. ר' צדוק, ר' נחמן וברסלב בכלל, חב"ד. וכן סיפרי אמונה וחיזוק של תלמידי חכמים בני זמנינו. כל אדם נמשך לסוג מסוים של לימוד, ואחרי שמעיינים וטועמים מהסוגים השונים של לימודי האמונה אדם יודע מה ידבר אליו. או לחילופין אפשר שאדם ימצא לעצמו הדרכה פרטנית ע,י תלמיד חכם או רב שמכיר אותו והוא יוכל להדריך אותו בספרי האמונה השונים.
כאשר לאדם יש זמן להרהר במחשבות ולא לומד עתה ספר מסוים, יתבונן בעולם, במציאות המופלאה בטבע המדהים שטבע ה' בעולם. כמו שעשה אברהם אבינו שעל ידי כך זכה לאמונה כזו בקב"ה. לפעמים אנחנו לא שמים לב לניפלאות ה' בהתבוננות כזו עמוקה כיוון שאנו נסחפים בזרם החיים. הכל נראה לנו כל כך ברור ומובן מאליו. והתבוננות מעמיקה פותחת לנו כוחות רוחניים ואמוניים.
לגבי פירושים לתפילה. אפשר ללמוד את הספר עולת ראי"ה של הרב קוק שזה ספר מעמיק לפי סדר התפילה עם רעיונות פנימיים. אך ישנם גם ספרים יותר "פשוטים" ובהירים כגון במעמד השחר של הרב דוד חי הכהן, פירוש לתפילה של הרב שטיינזלץ,פניני הלכה - תפילה של הרב אליעזר מלמד וכן סידור כוונת הלב המסביר את פירושי המילים.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il