ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

איטום מרפסת - השתתפות של הדייר מלמעלה? | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


י"ב מרחשון תשע"ח

איטום מרפסת - השתתפות של הדייר מלמעלה?


כולל דיינות פסגות

שאלה:
בבניין של דירות ישנו בעיות של איטום המרפסות ובחורף בימי הגשם ישנה רטיבות בתקרת המרפסות וזו בעייה שקיימת בכמעט כל הקומות.
דייר חדש הגיע לדירה בקומה ראשונה. הדייר החליט לסגור מרפסת ולהפוך אותה לחדר מגורים, גם בהנחה שעשה באישור העירייה על מי חל איטום הקירות החיצונים והאם הוא יכול לחייב את הדייר שמעליו?
בנוסף היות והוא שינה ביעוד המקום הרטיבות יותר חשובה לו.

תשובה:
לשואל שלו' רב,
במקרה של נזילת מי גשמים מגג של דייר עליון לחצר של דייר תחתון נפסק ברמ"א בסימן קנה, ד בשם תשובת הריב"ש שהעליון אינו צריך לתקן אלא התחתון.
אמנם הפוסקים התקשו מדברי הרמ"א בסימן קסד ששם העליון מחויב לתקן את גגו. לכן חילקו הפוסקים שבכל מקום שהנזילה אינה באשמת העליון שאינו מתקן את גגו כראוי, אז על התחתון לתקן.
בנידון דידן מצטרפים עוד שני עניינים.
לגבי החזקה לכאורה כיוון שהשתמשו כך במשך כמה שנים ובעלי המרפסת התחתונה לא מחו ודרשו תיקון, א"כ ישנה כאן מחילה והסכמה למצב הקיים בו יש נזילה. והדייר החדש מחויב לכל ההסכמות שהתקבלו עם הדייר שלפניו.
אכן טענה זו אינה מוסכמת לגמרי ויש לגבה דיון בפוסקים ביחס להכרעה ההלכתית. מה גם שכאן לא ברור כלל שישנה חזקה שהרי בתחילה התחתון לא הוזק מהנזילה ולכן לא מחה על כך. ע בסימן קנד, טז.
דבר נוסף הוא שכך נבנה הבניין מתחילה וא"כ הקבלן הוא שהניח את הקלקול. והדיירים נכנסו על דעת כך שמה שהקבלן בנה זה יחסי הדיור בין השכנים.
לכן מעיקר הדין נראה שעל התחתון לתקן.
אבל ישנו כלל בידינו שמנהג הציבור מבטל את ההלכה. ע' ב"מ דף עד ובהרבה מקומות בפוסקים. והמנהג הוא שכל נזילה הבאה מדירתו של העליון על התחתון על הדייר העליון לתקן. ע' בספר פתחי חושן נזיקין פט"ו ושותפין פ"ד ובספר משפט צדק סימן יא.
לסיכום, נראה שאם לצורך ההרחבה הוצרך הדייר להסכמתו של השכן העליון הרי שלא נתן את הסכמתו אלא באופן שלא יחויב בתשלומי התיקון. אך אם הי' בידו להרחיב גם בלא הסכמתו - המנהג קובע שעל העליון לתקן.
למעשה אנו ממליצים מאוד לפנות במקרה מורכב כזה לבית דין שיכירו את כל צדדי הבעי' ביסודיות ויוכלו לתת פסק ברור ומפורט יותר.
בברכה
הרב יצחק ש. פניריברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il