ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

שאלה בדבר התקנת ווינדוס 7 שספק אם חוקית | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ט תשרי תשע"ה

שאלה בדבר התקנת ווינדוס 7 שספק אם חוקית


כולל דיינות פסגות

שאלה:
בע"ה

שלום וברכה.
מישהו התקין לי גירסת ווינדוס 7 - ULTIMATE (שנחשבת לאמינה והחזקה ביותר בגירסת ווינדוס 7) בטענה שהוא מתקין לי גירסת OEM שבעצם מופעלת ע"י החברה המייצרת של המחשב שלי (זה אכן מה שקרה, הוא טוען שיש הסכם למייקרוסופט של חברות הייצור של המחשבים כך שיוכלו להתקין תוכנה מסוג זה על מחשבים חדשים שלהם).

לאחר שקצת התעמקתי בדבר, אינני בטוח שאכן מדובר במעשה חוקי, אך שאלתי מורכבת מכמה סעיפים:

א. יש ברשותי תוכנת ווינדוס 7 חוקית שמותקנת על מחשב אחר שברשותי (אבל בגירסת HOME 32 BIT) והגירסה הנוכחית היא ULTIMATE 64 BIT שנחשבת כפי שנשרשם לעיל, לאמינה והמהירה ביותר.

ב. חברת מייקרוסופט כיום לא מאפשרת שיווק של עותק RETAIL (לא חד פעמי) של גירסת הווינדוס שמותקנת אצלי כעת. אני מאמין שהחשיבה השיווקית שלהם היא למכור כעת רק את ווינדוס 8 שאני כלל לא רוצה להתקין על שום מחשב שלי !

מה עליי לעשות בנידון ? מצד אחד אני יודע שבגירסת הHOME קיימים באגים למיניהם (ולצערינו הרבה פעמים אנחנו נופלים לקורבנות של "ניסוי בלקוחות" ע"י קניית מערכות לא מושלמות עם הרבה תקלות), מצד שני אני לא יודע אם על פי ההלכה (עיקר הדין) וכן לפנים משורת הדין (ועשית הישר והטוב) מה מומלץ לעשות.

אשמח לתשובה עניינית בנושא. תודה.

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "זכויות יוצרים בעידן האינטרנט"

תשובה:
א. באמת קיימת אפשרות הסדר של חברות ייצור המחשבים עם מיקרוסופט, וישנם מחשבים שבאים עם תוכנות הפעלה מובנות, אולם יתכן שבחברה מוסיימת חלק מהמחשבים באים עם רשיון וחלק אינם כלולים בהסדר ובאים ללא תוכנת הפעלה. עליך לדרוש מהמוכר מדבקה של מיקרוסופט על המחשב.
2. בדרך כלל אינך רשאי להחליף גרסה ישנה בחדשה מבלי לשלם על החדשה, לפי שנחשב כמוצר אחר. אולם, במקרה שלך אפשר להתיר בדיעבד מחמת הספק, וגם משום צירופי שיטות המקילים כפי שכתבתי בספר מעשה רשת עמ' 82, וכן 150..

הרב ניר אביב


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il