ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

שאלת המשך לתשלום לרשות הטבע והגנים | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


כ"ז סיון תשע"ה

שאלת המשך לתשלום לרשות הטבע והגנים


כולל דיינות פסגות

שאלה:
שלום רב!
תודה רבה ויישר כח על התשובה המאירה והמחכימה!

רציתי לשאול בנוסף כדי להבין באופן ודאי וברור: 1. בתחילת המסלול שעשיתי היה שלט של רשות הטבע והגנים שמודיע שמי שנכנס דרך כניסה זו- יצטרך לשלם בסוף המסלול בעמדה של רשות הטבע והגנים. (יכול להיות שגם כתוב שמי שלא ישלם- יקבל קנס.) ובמסלול עצמו- יש פקחים שמסתובבים. אני לא זוכר בוודאות אך אני חושב שאחד מהפקחים שאל אותי ועוד קבוצת מטיילים באופן כללי האם כבר שילמנו, ואני לא עניתי, אלא חלק מקבוצה ענו (או שאולי הוא הזכיר באופן כללי לכולם, שמי שלא שילם- שיעלה למעלה וישלם. איני זוכר בוודאות). לבסוף אני יצאתי לכביש, כפי שציינתי בשאלה הקודמת, ולא עליתי לעמדה של רשות הטבע והגנים כדי לשלם.
בכל אופן, האם למרות כל הדברים הללו זה נחשב שהמדינה "ויתרה" על זכות הגביה שלה מהמטיילים?
2. מדוע לא צריך לשלם על ההנאה של תחזוקת המקום שנהניתי ממנה ישירות (סימון שבילים, ניקיון המסלול וכד’)?
אשמח לתשובות מפורטות. תודה!

השאלה נשאלה בהמשך לשאלה "תשלום לרשות הטבע והגנים"

תשובה:
שלום וברכה.
א. כפי שכתבנו בתשובה הראשונה לא עליך מוטלת החובה להיות גובה המסים של המדינה, ועל כן על אף אם התריע הפקח על כך שצריך לשלם אינך צריך להתאמץ במיוחד ללכת לשלם.
ב. אופן גביית התשלום של המדינה אינו על ההנאה אלא בצורה של מסים. וראיה לכך אפשר להביא מכך שאין הבדל בין התשלום שהמדינה גובה מאדם שהיה יכול לטייל גם בלי סימוני השבילים לתשלום שהיא גובה מאדם שאינו יכול לטייל ללא הסימונים, על אף שוודאי הנאתו של השני גדולה בהרבה. גם לגבי ניקיון המסלולים המדינה דואגת לניקיון מסלולים רבים ואף על פי כן אין היא לוקחת כסף על כל המסלולים. מכך ברור שהמדינה אינה דורשת תשלום על ההנאה של האדם אלא היא דורשת מסים, וחובת תשלום המסים היא בגבולות שהגדרנו בסעיף הקודם ובתשובה הקודמת.
בברכה
הרב יהודה חי לנזר

השאלה "הבנת סיבת התשלום" נשאלה בהמשך לשאלה זו.


ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il