בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • ראה
לחץ להקדשת שיעור זה

פרשת ראה

undefined

הרב דב בערל וויין

תשע"ד
2 דק' קריאה
השימוש בפועל "ראה" בתחילת פרשת השבוע אומר לנו שהבחירות המופשטות והמסובכות לכאורה שאנחנו עושים בחיים - הבחירה בין אמונה וספק, טוב ורע, נכון ופסול, חיים ומוות - הן בעצם בחירות פשוטות. המילה "ראה" מציינת שמדובר כאן במשהו שאפשר לראות בעין בלתי מזוינת ואין צורך במחשבה רבה או בשיקול דעת כדי לזהות אותו.
התורה רומזת כאן שהחיים יכולים בהחלט להיות עניין של החלטות פשוטות ונכונות שלא קשה לקבל אותן במציאות. אך איך אפשר באמת לראות את ההחלטות או הבחירות הפשוטות האלה? אנחנו עדים לעובדה שחלק גדול מהאנושות, אם לא רובה, בוחר בדברים פסולים מאוד בחייו האישיים והלאומיים. מלחמה, סכסוכים, חרדה ומחלוקות מושלים בחיי בני האדם כבר אלפי שנים. אין ספק שכל אלה בחירות שגויות, אך אם פשוט וקל כל כך לבחור בדבר הנכון, כמו שהתורה רומזת, למה בני האדם ממשיכים לקבל החלטות שגויות ולבחור בחירות מזיקות?
קשה לנו להבין באמת למה התורה אומרת כלאחר-יד כמעט שאם אדם רק יסתכל, הוא בוודאי יעשה את הבחירה הנכונה בחיים. נראה שהתורה טוענת שהבחירות בחיים פשוטות וברורות ואין כמעט שום תחום אפור סביב השאלות האלה. הלוואי... אך כולנו יודעים שהחיים מסובכים מאוד ושהחלטות קלות הן דבר נדיר ביותר.
דומני שכאשר התורה מדברת על ראייה בעניין הבחירות וההחלטות בחיים, היא מתייחסת לידע על אירוע העבר ולהיכרות עם ההיסטוריה. התורה בעצם אומרת לנו להסתכל על מה שהיה לפנינו, לראות את ההחלטות שהתקבלו אז ואת התוצאות של הבחירות בעבר לפני שאנחנו בוחרים בחירות או מקבלים החלטות בהווה. אי ידיעת העבר תמיד מפריעה לראות את ההווה ומטשטשת את העתיד. ראו מה קרה למיליוני היהודים שנטשו את אמונתם ואת מצוות התורה. ראו את הנתק הדורי ואת האומללות שהם המיטו על עצמם ועל העם היהודי בכלל. ראו מה קרה לאנשים ששמו את מבטחם בתרבות המערב ולא באלוקי ישראל או בייעודו של העם היהודי. ראו איך ההיסטוריה לא סולחת על החלטות שגויות ועל רדיפת ההבלים, על הפיתוי של התקינות הפוליטית בת החלוף ועל הטרנדים התרבותיים של התקופה. ראו והבינו את גורל היהודים שכבר לא רואים את עצמם כיהודים, אך נידונו להיות יהודים לפי ההגדרה של חברה אנטישמית מלאת משטמה.
בעיני ההיסטוריה והחברה הלא-יהודית אין יהודים ליברלים או קונסרבטיבים, עשירים או עניים, שומרי מצוות או פחות שומרי מצוות. יש רק יהודים. זה הלקח הברור של ההיסטוריה שממש זועק אלינו ועומד מול עינינו. לכן התורה צודקת לגמרי כשהיא משתמשת בפועל "ראה" בדברה על בחירות מכריעות בחיים והחלטות שהיהודים והחברה היהודית תמיד התמודדו איתן. ראייה טובה והיכרות עם העבר תמיד יסייעו לנו למצוא את הדרך הנכונה לנו ולכל עם ישראל.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il