ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

שמות תשע"ה

בית מדרש פרשת השבוע חומש שמות שמות Bookmark and Share
גירסת הדפסה
שלח לחבר

תשע"ה

שמות תשע"ה


נערך על ידי הרב

מוקדש לעילוי נשמת
ר' אברהם בן דוד ז"ל

המעמד של העם היהודי במצרים השתנה בפתאומיות יחסית. למעלה ממאה שנים אחרי מות יוסף והמשפחה המקורית של יעקב אבינו התגוררו בני ישראל במצרים בתנאים טובים, אם לא אידיאליים אפילו. מספרם הלך וגדל, וכך גם עושרם והשפעתם. ההצלחה שלהם הביאה גם, במידה מסוימת, למפלתם, שכן התורה מספרת לנו שבסוף המצרים אפילו קצו בהם.
על אף שרוב בני ישראל, כפי שאנחנו למדים ממדרשים מסוימים (יש, כמובן, מדרשים אחרים שמציגים דעה הפוכה), ניסו להיטמע בחברה המצרית, המצרים עצמם תמיד ראו בבני ישראל אלמנט נוכרי וזר בתוכם. המצרים חשדו בבני ישראל שאינם נאמנים לאימפריה המצרית בלבם, ולא משנה אלו הכרזות פומביות השמיעו בעניין זה.
החשדנות הבלתי פוסקת הזאת והסלידה הבלתי רציונאלית מיהודים, חרף העובדה שהם היו הכלי שאפשר את קיומה ושגשוגה של מצרים מימי יוסף והלאה, היו הרקע שהיה נחוץ לפרעה כדי להצליח בשעבוד בני ישראל, שהתרחש בן-לילה כמעט. בלי הטינה הפנימית כלפי בני ישראל, שהייתה טבועה עמוק בחברה המצרית, כך מסתבר, לא היה פרעה מצליח לדכא ולשעבד מיליוני אנשים בארצו.
התורה מציינת את העובדה שאת משה רבנו משתה מימי היאור בתו של פרעה עצמו. במסורת היהודית המעשה הטוב החריג הזה זיכה אותה בחיי עולם הבא. המסקנה מזה היא שלא היו מצרים רבים שנהגו כמותה ומשו תינוקות יהודים ממלתעות התנינים במימי היאור. העובדה שתושבי מצרים רחשו שנאה ארוכת ימים כלפי בני ישראל היא זו שאפשרה לפרעה לשעבד את תושביה העבריים של האימפריה המצרית בימים ההם ואף לבצע בהם רצח-עם.
אין ספק שאפשר לערוך השוואות בין המצב במצרים לשואה ולאווירה האנטישמית השוררת באירופה הדמוקרטית היום. המצרים סבלו לא מעט מהמכות שהקב"ה הנחית עליהם בגלל קשיות לבו של פרעה וסירובו לשלח את בני ישראל. כל מפרשי התורה מעלים את השאלה הגדולה של ענישה קולקטיבית, דבר שעל פניו נראה קיצוני ולא הוגן.
אך התשובה לשאלה המהותית הזאת טמונה בהלך הרוח של האוכלוסייה המצרית שכבר תיארנו, הלך רוח ששרר במצרים הרבה לפני שאותו פרעה עלה לשלטון. המצרים כבר קצו בבני ישראל ונטרו להם טינה על נוכחותם בארצם. יש ביטוי יהודי שאומר "אין מלך בלא עם".
גם השואה, על אף שתוכננה ובוצעה על ידי השלטון הנאצי, לא הייתה יכולה להגיע לממדים שהגיעה בלי ההשתתפות הסבילה והפעילה של האוכלוסיות המקומיות באירופה. הקב"ה צפה וקבע מראש, כמובן, את שעבוד בני ישראל במצרים ואף סיפר על כך לאברהם אבינו מאות שנים לפני שהשעבוד החל. ובכל זאת, כפי שהמחשבה היהודית מדגישה שוב ושוב, זה לא פוטר, בשום פנים ואופן, את החוטא מעונש על התנהגותו ומלשלם את החשבון על מעשיו. רק ימים יגידו מה יהיה החשבון על השואה. אך אין ספק בלבי שהחשבון, כמו כל ענייני ההיסטוריה, ייסגר וישולם במלואו בסופו של דבר.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב