ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שבת בקראון פלזה עם הרב שמואל אליהו והרב יוני לביא ושבת שירה עם הרב סבתו
בית המדרש בית מדרש השבת אבידה

קנה לחבירו מצלמה ואבדה

לחץ להקדשת שיעור זה
ישנה דילמה עתיקה האם הקניין והמכר נעשה עבור בעל המעות, הרוכש. או שהמקח נעשה עבור העומד בחנות ומבצע בפועל את הליך הרכישה, השליח. במסגרת דיון זה, נדון במקרה שלפנינו.

בגליון זה נעסוק בידיד שרכש על פי בקשת חבירו דגם מסויים של מצלמה, ושילם עליו מכיסו, ולרוע מזלו לא מצא אותו כשחזר לשכונתם. מסתבר שהמצלמה אבדה או נגנבה. בצר לו הוא פנה לחבירו שביקש ממנו לרכוש את המצלמה, וניסה להבין אם הוא זכאי להחזר ההוצאה ששילם בעד המצלמה.

נדון בהגדרת המקח, מי בעלי המצלמה, וברשות מי אבדה. כלומר, אם המצלמה נקנתה מיד למשלח, הרי השליח מוגדר כשומר חינם ויהא פטור מכל אחריות, ובעל המצלמה יהא חייב לשלם לשליחו את הכסף שביקש ממנו להוציא. ברם אם המצלמה לא נקנתה מיד למשלח, הרי היא ברשות השליח עד שתגיע לידי המשלח, ולא יהא חייב לשלם לשליח מאומה.

נבחן מציאויות שונות של שליחויות, ונבדוק אם ישנה נפק"מ לכך; מצב שהשליח הודיע למוכר שרוכש עבור מישהו, וכן אם שילם מכספי המשלח ולא מכספו. וכן אם ישנה משמעות לבקשת המשלח.

נלמד בפסק דין זה, שלשליח אומנם ישנה אחריות על שהופקד בידו, אך פעמים רבות הינו גם פועל בשם הבעלים, וישנם השלכות ממוניות לכך.

בברכת התורה,
עוד בנושא השבת אבידה
שאל שאלה

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il