בית המדרש

  • הלכה מחשבה ומוסר
  • כיבוד הורים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

חנוך בן רבקה

עוגה לכבוד יום הנישואים

ילדים שהכינו עבור ההורים עוגה מיוחדת עם תמונת ההורים אלא שהתעוררה שאלה קשה בנוגע לחיתוך תמונת ההורים...

undefined

הרב דניאל קירש

סיון תשפ"א
2 דק' קריאה
ההכנות לאירוע הגדול כבר כמעט הסתיימו. האחים והאחיות שהתרוצצו בימים האחרונים בין החנויות השונות יכלו לנשום לרווחה. אט,, אט החל האולם להתמלא בילדי ונכדי משפחת כהן. תמר נכנסה זה עתה אל האולם כשהבחינה באדם הנכנס עם קופסא גדולה בידו. היא מיהרה אל עבר האיש ונשימתה נעתקה כשראתה את העוגה המיוחדת שהזמינו אחיותיה. העוגה היתה מעוטרת בקרמים ושוקולדים לרוב, אך גולת הכותרת היתה ההדפס המדהים והמדוייק של הוריה על העוגה. ילדיה ואחייניה שראו את מבטה הצטופפו סביבה וקריאות התפעלות נשמעו מכל עבר. תמר הודתה לשליח והניחה את העוגה בזהירות במקום המיועד לכך.
כחצי שעה לאחר מכן נכנסו הורי משפחת כהן אל האולם והופתעו לגלות את האירוע המיוחד אותו אירגנו ילדיהם לכבוד יום נישואיהם. הנכדים הרבים קפצו על הסבא וסבתא המופתעים וגררו אותם אל עבר שולחן הכבוד.
כך עבר הערב עם הפתעות ופעילויות לרוב וכולם ישבו יחד באווירה משפחתית מרגשת ושמחה. או אז, הרימו שני הנכדים הבוגרים ביותר את העוגה המיוחדת והניחוה מול עיניהם המשתאות של סביהם וסבתם. "כיצד עשיתם זאת? קראה הסבתא בהתפעלות ולא הצליחה להתיק עיניה מהעוגה שדמותם משתקפת בה. "סבתא" התערבה תמר "העוגה אינה רק יפה אלא טעימה מאד. בואי אפרוס לכם פרוסה ותתכבדו לטעום ממנה ראשונים".ממקום כלשהו נשלף הסכין כשלפתע קרא יוסי, אחד הבנים: "רגע, עצרי!" תמר נבהלה וכמעט שמטה מידה את הסכין "מה קרה?" שאלה. "לא נראה לי שראוי שנחתוך את העוגה עם התמונה, הרי בכך נפגע בתמונה של אבא ואמא!" ענה. מיד התפתח דיון בין הילדים והנכדים האם ראוי הדבר או לא. מה יעשו?
תשובת הגאון הרב יצחק זילברשטיין שליט"א: אין שום היתר לחתוך את העוגה עם תמונת ההורים. מדוע? - כי יש בכך זלזול בהם!
כדמות ראיה לדברים, ניתן אולי להביא מדברי חז"ל המובאים בילקוט שמעוני (פר' ויחי רמז קס"ב, ושמואל-ב רמז קס"ג): "בשעה שמת יצחק אבינו, הלכו יעקב ועשו וכל השבטים לקבור אותו, שנאמר 'ויקברו אותו עשו ויעקב בניו', והיו כולם במערה עומדים ובוכים, והשבטים יצאו חוץ למערה כדי שלא יהא יעקב בוכה ומתבזה לפניהם. התחיל עשו נכנס למערה, נסתכל יהודה וראה שנכנס אחרי יעקב, אמר יהודה בליבו, שמא הורג את אבא בפנים... נכנס ומצא את עשו שהוא מבקש להרוג את אביו, מיד עמד יהודה והרגו מאחריו! ולמה לא הרגו מכנגד פניו? מפני שהיה קלסתר פניו של עשו דומה לאביו, לפיכך חלק לאביו כבוד והרגו מאחריו, לפיכך ברכו יעקב בעורף - יָדְךָ בְּעֹרֶף אֹיְבֶיךָ".
ונוכל לכאורה ללמוד מדברי המדרש, שפגיעה בדמות קלסתר פניהם של ההורים, נחשבת לפגיעה בהורים עצמם, ולכן גם לא ראוי לחתוך ולאכול את דמות הוריו שעל גבי העוגה.
תשובת הגאון הרב אביגדור נבנצל שליט"א: אין בעיה להכין ולחתוך את העוגה הזאת. אין זה ביזוי להורים אלא להיפך, זהו כבודם של ההורים שהילדים שלהם הכינו עבורם עוגה לשמח אותם. (יש לציין שבשבת יחתכו את העוגה מסביב לתמונה.
לסיכום: לדעת הגר"י זילברשטיין אין להכין עוגה כזאת שחותכים את התמונה של ההורים. לדעת הגר"א נבנצל זהו כבודם של ההורים.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il