ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
סופ"ש "העצמה אישית". הירשמו לפני שהחדרים אוזלים!

נישואין בגיל צעיר ;">

דף הבית בית מדרש משפחה חברה ומדינה הבית היהודי נישואין וזוגיות לקראת הנישואין Bookmark and Share
גירסת הדפסה קרא ב - word
שלח לחבר

שבט תשס"ז

נישואין בגיל צעיר


נערך על ידי הרב

מוקדש לעלוי נשמת
רפאל בן יוסף

שאלה:
אני בת 17 ויש לי חבר כבר זמן רב, ואני לא יודעת מה לעשות. מצד אחד אני רוצה כבר להתחתן איתו כי מאד קשה לנו כשאנחנו נפגשים. הוא התחיל ללמוד בישיבה, אבל לא תמיד אנחנו מתגברים על הכל, שנינו מרגישים שזה לא טוב. ההורים שלי רוצים שאסיים בגרויות. האם להתחתן?

תשובה:
חברות בגיל צעיר מאד לא מומלצת. בחור ובחורה, נער ונערה צריכים להוציא לפועל, כל אחד את כוחותיו. כאשר שניהם עסוקים איש ברעהו, הרבה אנרגיה מופנית לטובת הקשר הזה, ועוד יותר, לשמירה על ההלכות של בינו לבינה. כתוצאה מזה הפוטנציאל של שניהם אינו יוצא אל הפועל. הדרך הנכונה היא, לגדול כמו שני אילנות, הגדלים במרחק איש מרעהו, כדי שלא יפריעו שורשיו וענפיו של זה לשורשיו וענפיו של רעהו. לאחר שכל אילן משלים שיעור קומה מסוים, אפשר לקטוף מכל אחד את הפרי הבשל ולעשות מרקחת מלאת טעם וריח. כך גם בהתפתחות בחור ובחורה.

בנוסף, המחשבה שאפשר לפתור את בעיות היצר הרע ע"י נישואין היא מחשבה שגויה. נישואין אינם בית חולים לסובלים מיצר הרע, אדרבא, מי שנמשך לקשר קרוב, הרי נישואין בגיל צעיר עלולים להעצים את הנסיונות והמבחנים. לעיתים, אשה מותרת לבעלה, אך לעיתים גם אסורה עליו. מי שאינו יכול להתגבר על יצרו בצעירותו, בבחרותו, מדוע שיצליח בכך יותר כאשר הוא יתחתן. מי ייתן לשניכם את הגבורה שלא להיכשל לאחר נישואיכם?

הדרך הנכונה היא, להקים בית מתוך מוכנות ובשלות. לשם כך, אני מאד ממליץ לכם, לעמוד בקשר קרוב עם רב או מדריך, אשר ידריך אתכם כיצד למתן את הקשר ביניכם בשלב זה של חייכם. עימדו שניכם בגבורה, וקבלו על עצמכם להיפגש רק פעם אחת בחודש וחצי. וכן גם למעט שיחות טלפון ביניכם. אני יודע עד כמה הדבר קשה, ונראה שהוא לא ניתן למימוש. אולם, מנסיוני אני יכול להעיד שכל מי שהלך בדרך זו, עשה והצליח.

סיימי אַת אֶת לימודיך, השלימי בגרויות, והבחור יצלול עמוק ללימודים בישיבה. בעוד שנתיים, או פרק זמן דומה, לאחר שתצמיחו איש איש את כשרונותיו וכוחותיו, תוכלו לחדש את הקשר בצורה בריאה יותר. הקשר יבָּנה על בסיס של בגרות, כאשר כל אחד משניכם יודע להיכן הוא צועד, ויחדיו תוכלו לבנות בעז"ה בית נאמן.

________
מתוך העלון השבועי של תנועת קוממיות.
חזרה למעלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il

בית המדרש החדש נמצא בתהליכי בנייה סופיים,
בוא ותתחדש אתנו בגירסת הנסיון!אל תציג לי הודעה זאת שוב