בית המדרש

  • מדורים
  • מדורים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב אברהם אלקנה שפירא

רכב ישראל ופרשיו

זכורים לי עדיין תפילות הימים הנוראים, כאשר עמד בשורה אחת עם מורנו הרב צבי יהודה זצ"ל השרוי כולו במרומים מצד אחד, ור' אברום בוער כלפיד אש שעוד מעט עולה בסערה השמיימה.

undefined

הרב דוד חי הכהן

ב חשוון תשס"ח
2 דק' קריאה
בחג הסוכות, חג ענני הכבוד, שבאו בזכותו של אהרון הכהן, ירד ענן כבד על מחנה ישראל כאשר נגנז מאתנו הכהן הגדול של הדור - רבנו הרב אברהם אלקנה שפירא זכר צדיק וקדוש לברכה.
ר' אברום, (כפי שכולנו כינינו בחיבה), היה ממשיך ישיר של אהרון הכהן - במאור הפנים המיוחד שלו, שהצטרף לגדלותו העצומה בתורה וביראת שמים. גדלות זו נראתה במיוחד בתפילה, שהיתה אצלו בבחינת עבודת הכהנים במקדש.
זכורים לי עדיין תפילות הימים הנוראים לפני ארבעים שנה, כאשר עמד בשורה אחת עם מורנו הרב צבי יהודה זצ"ל והיתה עיני מרצדת במבט בין שני הגדולים העומדים לפני ד': ר' צבי יהודה השרוי כולו במרומים מצד אחד, ור' אברום בוער כלפיד אש שעוד מעט עולה בסערה השמיימה. ומכאן לשנים האחרונות כאשר הכהן הגדול מלא אהבת ישראל שעיניו קורנות תמיד באהבה ושמחה, נדרש ככהן משוח מלחמה לצאת למלחמה על ארץ הקודש והוא החלוץ ההולך לפני המחנה.
באסיפות הרבנים שהיו בביתו, תמיד ניהל בחכמה ובפקחות שאין כמוה את ראשי העם בנחת ובמידה, בלי עצבנות או רוגז שהיו יכולים לשרור בשעה קשה כל כך. אך טבעי היה הדבר, שכל הרבנים וראשי ישיבות ישבו לפניו, צמאים למוצא פיו. ההרגשה של כל הרבנים שכל מילה שלו נשאבת מִיָם של תורה ואמונה, והכל נמצא בדבריו - ש"ס ופוסקים, ראשונים ואחרונים, מעשיהם של גדולים, הבנה בעומק הנפש וסיבת מעשיהם של ראשי ממשלות ושרים בישראל ותפיסה פסיכולוגית מעמיקה בהלך רוחם של נשיאי העמים ויועציהם, גרמה לכולם לבטל את דבריהם מול מילה אחת שיצאה מפיו.
אם לישיבה ולתלמידיה הרבים היה בבחינת אב ורב גם יחד, הרי לכלל ישראל היה מנהיג שאין לו תחליף, מנהיג שאימתו ויראתו עם אהבתו והערצתו מוטלים על כולם.
כמה נאים למורנו הגדול, קריאתו של אלישע הנביא בשעת עלייתו של אליהו רבו - "אבי אבי רכב ישראל ופרשיו". הרכב נושא את הנוסעים על גביו, והפרש הוא המנהיג ומתווה הדרך למרכבה. מרכבת ישראל איבדה עם פטירתו את כוח התורה העצום שעליו נשענה, ואת מי שהנהיג אותה בשעותיה הגורליות. לכסף ולזהב יש תחליף, אולם חכם שאבד לישראל אין לנו חליפתו ואין לנו תמורתו.
כולנו תפילה לאבינו שבשמים, שלא יטוש את עמו ולא תהיה עדת ד' כצאן ללא רועה, וזכות רבנו זצ"ל תפעל למעננו רבות יותר ממה שפעל בחייו.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il