בית המדרש

  • מדורים
  • הרה"ג זלמן מלמד
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב מרדכי צמח בן מזל

אורחים בבית הכנסת

יש להניח שמי שיוותר על מקומו לטובת אורח, לא יהיה נפסד, ויש להניח שתפילתו תתקבל יותר בזכות הכנסת האורחים שלו. אך, כאמור, אם בית הכנסת נערך מראש לכל האפשרויות, לקבלת אורחים בסבר פנים יפות - הכול יהיו מרוצים.

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

תשרי תשס"ט
2 דק' קריאה
בימים הנוראים באים לבית הכנסת גם אנשים שבכל השנה אינם פוקדים את בית הכנסת. לחלק מאנשים אלו מפגש זה עם בית הכנסת הוא גם ניסיון ובחינה ליחס שלהם לבית הכנסת גם בעתיד. הרגשתו של האורח החדש בבית הכנסת תלויה בקבלת הפנים ובתשומת הלב שתינתן לו. אם יתקבל בסבר פנים יפות, במאור פנים, אם הוא ירגיש שהוא אורח רצוי, הוא יחפוץ להמשיך להכיר את בית הכנסת. אם לא יתייחסו אליו, אם יהיו אדישים אליו, וקל וחומר אם לא יקבלו אותו יפה, זה ידחה אותו מלבוא שוב.
אכן, יש כאן בעיה, שכן לקראת הימים הנוראים נערכים בכל בית כנסת, מסדרים מקומות והאנשים הקבועים בבית הכנסת משלמים בעבור המקומות. אדם שקנה מקום ובא לתפילה בר"ה, חשוב לו מאד לשבת במקומו הקבוע, זה עוזר לתפילה בכוונה, ליישוב הדעת. אי אפשר לבקש מאדם לוותר על מקומו ולתת אותו לאורח, שאולי כל בואו לבית הכנסת הוא מתוך סקרנות בלבד, שאצלו היחס לתפילה אינו עמוק. גם האורח צריך להיות מודע לחשיבות של התפילה אצל באי בית הכנסת, ושהמקומות בבית הכנסת נקבעו מראש וא"א לשבת במקום השמור לבעליו. ובודאי שלא יכולות להיות לו דרישות ליחס מיוחד. אכן למרות שהוא יבין את הקושי שיש בסידור מקום עבורו, ובודאי לא יהיו לו תלונות, אך אין ספק שהיחס אליו יקבע את בואו בפעם הבאה לבית הכנסת. בית הכנסת הרואה את הנולד, מכין מקום גם לאורחים, ומביא בחשבון אפשרות של אורחים בלתי צפויים, ונערך לקבל את כל הפונים בראש וראשונה בסבר פנים יפות, במאור פנים. כדאי למנות אנשים האחראים לקבל פני הבאים, תפקידם לעזור להם להסתדר בבית הכנסת, לסדר להם מקום ולדאוג שירגישו טוב. הרי גדולה הכנסת אורחים יותר מקבלת פני השכינה.
אמנם קשה לבקש מאדם שיוותר על מקומו וייתן אותו לאורח. צריך לזה גדולת נפש מיוחדת שאחר כל ההכנות לקראת ר"ה, לקראת התפילה, לקראת הרגעים הגדולים הללו של תפילת ר"ה, יוותר אדם על מקומו, ויאבד הרבה מהריכוז בתפילה מפני שבטעות אורח התיישב על מקומו, כי אמרו לאורח שהמקום פנוי. מי יכול לעשות זאת? אי אפשר לבקש מאדם בקשה גדולה כזו של ויתור. אכן יש להניח שמי שיעשה זאת, לא יהיה נפסד, ויש להניח שתפילתו תתקבל יותר בזכות הכנסת האורחים שלו. והרי לדבר הזה עיני כול נשואות, שהתפילה תתקבל. אכן, כאמור, אם בית הכנסת נערך מראש לכל האפשרויות, לקבלת אורחים בסבר פנים יפות - הכול יהיו מרוצים.
הנהגה זו אפשר לאמץ בכל השנה. מקום קבוע הוא דבר חשוב, נדיבות והכנסת אורחים חשובה הימנו.
בברכת שנה טובה ומבורכת.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il