ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט

הדרך לאהבת ה’ | שאלות ותשובות | אתר ישיבה

Bookmark and Share RSS לנושא זה Rss אפשרויות חיפוש
שלום אורח, ( התחבר / הרשם )


ט אייר תשע"א

הדרך לאהבת ה’


הרב יצחק גרינבלט

שאלה:
בס"ד
שלום וברכה.

מובן לי מה שכתוב ב- רמב"ם הלכות דעות פרק ב´ הלכה ב’: "והיאך היא הדרך לאהבתו ויראתו, בשעה שיתבונן האדם במעשיו וברואיו הנפלאים הגדולים ויראה מהן חכמתו שאין לה ערך ולא קץ מיד הוא אוהב...".

וגם ב-רמב"ם הלכות תשובה פרק עשירי הלכה ו’: "אינו אוהב הקב’’ה אלא בדעת שידעהו. ועל פי הדעה תהיה האהבה אם מעט מעט ואם הרבה הרבה".

1. אבל לכאורה זה תמוה לי מאוד, רק בגלל יופי הבריאה נאהב את הבורא כ"כ עד כדי למסור את נפשו עליו שנאמר: "בכל נפשך". מה שאברהם אבינו מסר את עצמו לכבשן שלנמרוד, וגם כל היהודים במרוצת הדורות נשרפו למען ה’, מה רק בגלל גודל הבריאה שמכאן נבין את רוממות הבורא? ואם לא, אז בגלל מה? למה יהודים מוכנים לשרוף את עצמם על קדושת ה’ כ"כ כמו ר’ עקיבא? מאיפה אהבה הזו?

2. כל גדולי העולם, התנאים, אמוראים וכו' - איך הם הגיעו לאהבת כזאת גדולה בבורא העולם? מה רק בגלל הבריאה כמו שהרמב"ם אומר, אם כן, זה תמוה מאוד כי הרבה אנשים מתבוננים בבריאה ומגיעים לאמונה בה’ אבל לא כמו התנאים וכל אלו. איך מגיעים לאהבה כזו? הרב יכול לפרט לי? לשלוח אותי לספר מסוים?

תודה עצומה מקרב לבי.


תשובה:
בס"ד
שלום רב.

שאלה יפה מאוד שאלת.

אין ספק שאהבת ה' היא דבר מרכזי מאוד בעבודת ה' שלנו, בבניה הנפשית והרוחנית שלנו, וחשוב מאוד ללמוד את הדברים, להתבונן בהם ולבנות את האדם.

כמו דברים גדולים אחרים, גם במידת אהבת ה' יש מדרגות מדרגות, ואנשים גדולים ממשיכים כל הזמן להשקיע בפיתוח מדרגת אהבת ה' שלהם. הם ממשיכים להשקיע בה, ממשיכים לבנות אותה, ועל ידה הם זוכים למה שראוי להם.
כמובן שהשקעה זו תמיד מצטרפת לאוצר הקשר שיש בתוכנו לבין אבינו שבשמים. ה' ברא אותנו ברמה כזו שבאופן הטבעי יש בנו מידות טובות וחשובות כמו אהבת ה', אך אנו צריכים להשתמש בהם באופן הראוי והטוב.

אהבת ה' צריכה להופיע על האדם בלי עבודה מיוחדת. אך בגלל שלא מעט אנשים בעולם עוברים דברים לא כל כך פשוטים, והם צריכים לחזק כל הזמן את מידת אהבת ה'.
הרמב"ם שהיה מודע למצב שלנו כתב לנו דרך איך להגיע לאהבתו של ה'. חלק זה רק מהווה דחיפה להתחזק באהבת ה'.

הדרך היא להתבונן בבריאות שה' ברא, ובכל הדברים הנפלאים שה' ברא, ולחשוב היטב, מהי המשמעות של הדברים. מדוע ברא ה' את כל הדברים הנפלאים האלו.
ככל שאדם יתבונן בדברים יותר, כך הוא יפתח את האהבה שלו לה'.

אין זו הדרך היחידה, שכן אנו מוצאים בספרים אחרים דרכים נוספות, כגון בספר החינוך כותב שעל ידי לימוד התורה האדם מפתח את אהבת ה'. כשהאדם מגלה כמה התורה נפלאה הוא מתקדם מאוד באהבת ה'.

גדולי ישראל שבמשך הדורות, שהשקיעו את כל כוחותיהם ואת כל כשרונותיהם בלימוד התורה, התקרבו כל הזמן לה', וכל הזמן פיתחו את האהבה לה'.

כמובן שמעבר למתנה אלוקית שיש בדבר, שיש מי שהדבר אצלו באופן טבעי יותר, יש גם מקום לכל אחד לעבוד ולהתקדם בכך. חשוב שלא נשקיע את כוחותינו באיך גדולי ישראל עשו ומה בדיוק הם עשו, אלא נתבונן במה שהם לימדו אותנו ונתקדם בקצב שלנו ולפי היכולות שלנו.

שיהיה בהצלחה רבה,
הרב יצחק גרינבלט
zahig1@gmail.com

הרב יצחק גרינבלט

ברצוני לשאול שאלה בהמשך לתשובה זו

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il