ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
בית המדרש פרשת שבוע ותנ"ך בהעלותך

נוסעים אנחנו אל המקום

1298
מוקדש לעלוי נשמת
הרב מרדכי צמח בן מזל
לחץ להקדשת שיעור זה
הצרות, האכזבות והאסונות שפוקדים את בני ישראל בדרכם במדבר סיני מתחילות בפרשת השבוע. משה מכריז "נוסעים אנחנו אל המקום אשר אמר ה' אותו אתן לכם", אבל עמוק בלב יש בבני ישראל שלא ממש להוטים להגיע לשם. בלבם ובראשם יש שתי אפשרויות: להישאר במדבר ולחיות חיים נסיים, להיות "דור דעה", דור של תבונה וידע תורני, או לחזור למצרים עם כל מה שכרוך במעבר הקיצוני הזה, מבחינה גשמית ורוחנית. התורה מיד מספרת לנו ששתי האפשרויות לא משביעות את רצונם. הם מתלוננים על המן שיורד מן השמים מדי יום ביומו שאיננו מזון מגוון מספיק. הם לא אוהבים את אספקת המים שאיננה מובטחת להם לעולם. הם זוכרים את האוכל הטוב שהיה להם, לכאורה, במצרים. אבל לפי המדרש, רק מיעוט קטן באמת רוצה לחזור למצרים לתמיד. וכך הם ממשיכים הלאה עם משה בדרך אל הארץ המובטחת, אבל עושים זאת בחוסר רצון ובהיסוס.
הגישה הזאת מובילה לבסוף למרד נוסף, לאסון ולמותו של דור שלם, למרות היותו דור דעה, במדבר סיני. מסיבה זו פרשת השבוע הזאת עצובה ומדכאת, מפני שאנחנו כבר יודעים את סופו של הסיפור. אנחנו כבר רואים שהדור הזה גזר על עצמו אסון וחורבן.
כשבאים לארץ ישראל ולמדינת ישראל, בין אם כתיירים ובוודאי כעולים חדשים שבאים לגור כאן לתמיד, צריך מחויבות והתלהבות. אנשים רבים שבאו לישראל במאה השנים האחרונות באו בלית ברירה, אך ארץ ישראל באמת צמחה ונבנתה על ידי אותם אנשים שבאו לכאן עם תחושת שליחות ותכלית, שעלו מתוך שמחה וציפייה. ההכרזה הברורה של משה "אנחנו נוסעים אל המקום" של ייעודנו מהדהדת בכל דורות העם היהודי.
לא בכל מקום ובכל זמן הקריאה הזאת נופלת על אוזניים קשובות, ורק מעטים אנשים קמים ונוסעים. בכל זאת, קריאה הזאת הדהדה לכל אורך ההיסטוריה של העם היהודי, הקריאה שמופיעה בפרשת השבוע. הקריאה שמשה קרא לפני אלפי שנים היא המשואה שמאירה את הדרך בקיומה של מדינת ישראל.
גם היום, כמו אז, במדבר, יש ליהודים אפשרויות אחרות. יש הרבה "מצרים" בעולם, ארצות שיהודים מתפתים ללכת אליהן, אבל יש בהן גם בעיות וסכנות גדולות. יש כאלה שמבקשים להמשיך לחיות במדבר שאיננו תובע מהם שום דבר ורואים את עצמם כ"דור דעה". ההיסטוריה תמיד הראתה שהאפשרויות האלה נמחקו מהעתיד של העם היהודי. המסע הארוך שהחלו משה ובני ישראל בפרשת השבוע נמשך גם היום. אנחנו מקווים שבימינו אנחנו עדים, סוף סוף, לסיומו המוצלח.
עוד בנושא בהעלותך

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il