בית המדרש

  • שבת ומועדים
  • חגי תשרי
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

אחרי החגים

undefined

הרב דב בערל וויין

תשרי תשע"ד
3 דק' קריאה
תמיד יש נפילה רגשית ואפילו גופנית שאנשים חווים מיד אחרי סיומו של חודש תשרי המהולל ועתיר החגים. כאן, בישראל, שעות האור מתקצרות, בייחוד עם החזרה לשעון החורף. עונת הגשמים הברוכה מתחילה, ומגיעה השעה לחיסוני שפעת ושאר שמחות. מאחר שהשנה הזאת, שנת תשע"ד היא שנה מעוברת, החורף יהיה ארוך בחודש ממה שהיה בשנתיים שחלפו.
כשהייתי תלמיד בישיבה, מזמן, המורים והמדריכים שלי עודדו אותנו בכך שהזכירו לנו שעכשיו יש לנו חודש נוסף בסמסטר החורף, ולכן אנחנו יכולים וצריכים להשיג הרבה יותר בלימוד התורה. למען האמת, לא כולנו, תלמידי חכמים בראשית דרכם, אימצנו את האתגר ואת העידוד ללבנו.אך המורים הבינו שאחרי חודש של חגים כולנו זקוקים לדחיפה כדי להתחיל באמת. הזיכרונות מהחגים, ההשראה והמשמעות של התפילות, תחושת המשפחתיות והרווחה - כולם דלק שעוזר לנו להמשיך בדרך. אך טעינת המצברים לקראת חורף מוצלח היא משימה פרטית של האדם שדורשת ממנו רצון ומסירות, התמקדות וכוח עמידה. המשימה איננה מעבר לכוחותינו, אך היא דורשת מאתנו כוח רצון, נחישות ואופטימיות.
כולנו מכירים את ההשפעה הפסיכולוגית שיש למזג האוויר - כמות אור השמש, הגשם, העננים וכדומה - על מצב הרוח שלנו. תמיד חשבתי שזה מעניין שהתורה לא אומרת כמעט שום דבר על מזג האוויר. היא מזכירה שאברהם אבינו ישב מחוץ לאוהל שלו בחום היום, אבל לא מספרת לנו באופן כללי כמה חם במזרח התיכון רוב השנה.
התורה לא מכירה בתנודות במצבי הרוח של האדם בעקבות השינויים בעונות השנה או מוכנה להתחשב בהם. בני האדם הם הסתגלנים מכל היצורים, והם חיים בכל רחבי כדור הארץ, בכפור ובחום, ביערות הגשם ובמדבר. שום יצור חי אחר איננו מסוגל לעשות זאת. זה חלק מהברכה שברך הקב"ה את האדם, "מלאו את הארץ וכבשוה". האנושות הגשימה את הברכה הזאת ועמדה באתגר הזה בהצלחה יתרה באלפי שנות קיומה. זה אחד מרבבות פלאי הבריאה שהם חלק מהקיום היומיומי שלנו.
התלמוד לעומת זאת כן מתייחס לסוג אחד של מזג אוויר, בעיקר לעונת הגשמים בישראל ולצורך וליכולת של התפילות למנוע או להפסיק את הבצורת בארצנו המבורכת אך הצחיחה. ההשקפה היהודית אומרת בעיקרה שמזג האוויר תלוי ברצון השמים ולכן תפילה ומצוות הן הנשק היחיד שיש לבני האדם במלחמה בבצורת.
מאחר שארץ-ישראל שוכנת על קו שבר גיאולוגי, רעידות אדמה קלות מורגשות כאן לעתים קרובות. בתנ"ך אנחנו קוראים על רעש אדמה בקנה מידה גדול שהתרחש בתקופת בית המקדש הראשון, ובראשית המאה ה-19 חרבה העיר צפת בגלל רעידת אדמה. אך אל דאגה, חברים, השנה הזאת תהיה שנה טובה ושלווה.
אני נוסע לברזיל ולארצות הברית למשך רוב החודש הקרוב. הלחץ לגייס כספים לקרן דסטני הוא לחץ מתמיד ומדאיג בשבילי, אך אני כבר די מורגל בו. דסטני מפעילה כמה תוכניות של הרצאות בחודשי החורף הבאים עלינו לבריאות ולטובה. בין התוכניות בישראל יהיו שיעורים עם הרב שלמה ריסקין, הרב נתן שרמן ורוברט אומן, בין היתר. החודש יש גם תוכנית של הרצאות בניו יורק שישתתפו בה הרב ד"ר אלי עבאדי מבית הכנסת אדמונד ספרא, הרב פסח קרוהן ואני. הסוד להתגברות על המלנכוליה שבאה אחרי החגים היא להיות עסוקים בפרויקטים מועילים ובעבודה יצרנית.
זה בעצם גם סוד החיים עצמם, כי לשם כך נבראנו. יש בחיים הרבה הסחות דעת ועניינים פעוטי ערך שמעסיקים אותנו. אסור לנו להניח להם לתסכל ולדכא אותנו. המרחק בין המקום הרוחני שבו היינו בחודש תשרי והמקום הרוחני שבו אנחנו נמצאים היום אולי גדול. עם זאת, אסור לנו להתייאש לעולם מהיכולות שלנו להשתפר ולהצליח בכל פן של הקיום האנושי. ההישגים שלנו בחודש תשרי יעמדו לנו לאורך השנה כולה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il