ישיבה - בשביל זה יש אינטרנט
שבת שירה של אתר ישיבה בירושלים עם הרב סבתו
בית המדרש בית מדרש מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק

דבקות תמידית

מוקדש להצלחת
עם ישראל
לחץ להקדשת שיעור זה
השבוע חל ג' באלול, הוא יום ההילולא של מרן איש האלוקים הרב אברהם יצחק הכהן קוק זיע"א.
פעם שאלו את הצדיק הירושלמי, רב האסירים, הרב אריה לוין זצ"ל – מה מצאת מיוחד כל כך ברבך הרב קוק?
ענה רבי אריה – פגשתי הרבה רבנים גדולים במצבים שונים ומורכבים. את כולם פגשתי בשעות גדולות ובשעות קטנות, אך אצל הרב קוק מצאתי שיש לו רק שעות גדולות. תמיד מצאתיו דבוק באלוקים בגדלות גם בשעות ה'קטנות' של החיים.
סיפור זה מבטא נקודה פנימית עמוקה בדמותו של הרב קוק ותורתו המיוחדת. הרב קוק היה איש שכלל בדמותו פנים רבות – גאון עצום בהלכה וממשיבי התשובות הגדולים בדורו, ואחד מגדולי המחשבה היהודית שבכל הדורות. מייסד מוסדות תורניים חשובים כרבנות הראשית לישראל וישיבת מרכז הרב, ומי שביתו וממונו פתוחים לכל נזקק ונדכא. רב ראשי שכל הציבורים והגוונים בישראל מחוברים אליו, שהרי סביב שולחנו בסעודה שלישית הסתופפו אנשי מאה שערים בצוותא עם החלוצים מיישבי הארץ.
דרכו זו המיוחדת לאחד פנים רבות ושונות מקבלת עומק בתורתו, שמלמדת אותנו שכל חלקי התורה – נגלה ונסתר- מחוברים זה לזה ועלינו למצוא דרך לקשר ביניהם. וכשם שהתורה אחת היא, כך כל חלקי הבריאה הם גוף אחד חי ושלם, שכל עניינו לגלות את שם אלוקי ישראל, שהוא אלוקים אחד. לפיכך, עלינו לגלות את הקדושה ואת שם ה' גם במקומות שנראים לנו כביכול מקומות של חול, כי גם שם שם ה' מתגלה.
ובאמת, את המשימה הזו - לגלות את הקדושה גם במקומות ה'חול', כביכול – יכול לבצע רק עם ישראל – עם הקודש בארץ ישראל – ארץ הקודש, שבה אפילו באדמה הדוממת, שנראית לנו כשיא החול, יש קדושה.
תפיסה כזו המאחדת את כל המציאות ומכניסה גם את חיי החול אל הקדושה, יכולה להיוולד רק אצל איש קדוש, שגם בחייו הפרטיים, במקומות הכי 'קטנים' ובפעולות הכי יום – יומיות, שאצל כולנו הם חיים של חול, אצלו היו חיי קודש, חיים של דבקות תמידית באלוקים. חיים של 'שעות גדולות'.
כידוע, אצל צדיקים גדולים, בשעות האחרונות של חייהם התגלתה הנקודה המרכזית של חייהם. לפיכך, נאמר בגמרא: "הקב"ה יושב וממלא שנותיהם של צדיקים מיום ליום", כלומר שיום ההולדת ויום הפטירה של הצדיק הם באותו תאריך. כי ביום ההולדת, היום הראשון של האדם מתגלה הנקודה היסודית של חיי האדם, וגם ביום הפטירה מתגלה הסיכום והתמצית של חיי האדם. "סוף מעשה במחשבה תחילה", הסוף וההתחלה אחד הם.
הרב קוק זצ"ל נפטר בג' אלול. אין זה יום הולדתו, אבל זהו היום בו הוא עלה לירושלים עיר הקודש. ללמדך, שהנקודה המרכזית בחייו היא ירושלים.
ירושלים מבטאת את המקום הקדוש הפנימי שבלב העולם, שמפיץ את אורו מבפנים לכל העולם. וכך היה הרב קוק זצ"ל, איש קדוש שכל חייו הם הקדושה הפנימית של עם ישראל, ומכוחה פעל והפיץ החוצה.
נלמד מדרכיו, להיות אנשים שתמיד דבוקים בה', גם בשעות ה'קטנות' של החיים, ומכוח זאת להשפיע אור של קדושה לכל הסובבים אותנו.
עוד בנושא מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק

לא ניתן להעביר הודעה לרבנים באמצעות מערכת התגובות. שאל שאלה

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il