בית המדרש

  • מדורים
  • רביבים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

חנה בת חיים

פוליטיקה כמצווה

מצווה לפעול למען הצלחת הכוחות החיוביים בבחירות; מלאכת השכנוע קלה מהצפוי; לפתוח לילדי ישראל את שערי החינוך היהודי.

undefined

הרב אליעזר מלמד

אדר תשס"ו
2 דק' קריאה
להתגייס לבחירות
מצווה לשכנע אנשים להצביע בעד מפלגות שפועלות למען יהדותה של המדינה, ולמען יישוב הארץ בכל מרחביה.
יש מי שנדמה להם כי רק במצוות שבין אדם למקום, כמו שבת כשרות ומזוזה, יש קדושה, אולם במצוות הקשורות לחיי המעשה אין כל כך קדושה. לכן הוצרכו גדולי ישראל לעודד את הציבור לשים לב למצוות שבין אדם לחברו, שלא לפגוע בזולת, ולעשות משפט וליתן צדקה, שאף כי מצוות אלה קשורות לחיי המעשה, קדושתן אינה פחותה מקדושת המצוות שבין אדם למקום.

כך גם ביחס לבחירות: נדמה לאנשים שהעיסוק בפוליטיקה נמוך, ואינו קשור לעבודת ה'. אולם האמת כי התורה מדריכה אותנו לתקן את העולם הזה, ולכן צריך לפעול כמידת האפשר כדי שהכוחות החיוביים יותר יצליחו בבחירות. ככל שיהיו בכנסת יותר נציגים שתומכים בחינוך יהודי, בשמירת השבת, ביישוב הארץ, בתיקון המשפט, כך נגשים יותר את מצוות התורה.

וזו מצווה עוברת, שאם לא נשתדל בה עתה, אח"כ יהיה מאוחר. ועל כן אפילו תורה נכון לבטל כדי לקיימה. קל וחומר שאדם שאינו עוסק בתורה, ראוי לו להתנדב למען הצלחה בבחירות.

אמנם נכון כי העיסוק הפוליטי מסובך, ומרבית האנשים הטובים, האיכותיים, מדירים לעת עתה את רגליהם ממנו. ואע"פ כן מצווה לפעול למען הטובים יותר.

אפשר לשכנע
מפתיע להיווכח עד כמה מרובים האנשים שנמצאים במבוכה. רבים מאוד היו שמחים ליישב את הארץ, לחזק את היישובים, לא להיכנע לאויבים, להגביר את החינוך היהודי במדינה, אבל התשקורת שוטפת את מוחם, והם סבורים שאין לכך סיכוי. לאחר משפטים ספורים, שנוטעים בהם מעט תקווה, הם מוכנים לשנות את דעתם, ומבטיחים להצביע בעד העם והארץ.

בתי ספר
הרבה מאוד לקחים צריך ללמוד מזה. החשוב שבהם - שצריך להתאמץ לקרב לחינוך יהודי את ילדי ישראל. הורים רבים מוכנים לכך. לו היו מציעים להם בית ספר שיחזק את אמונתם באמצעות לימוד התורה והכרת ייעודו של עם ישראל, ויחד עם זה יצטיין בלימודי החול ויפתח בפני ילדיהם אפשרות לעסוק בכל תחום, הם היו שולחים לשם את ילדיהם בשמחה.

כדי להגשים זאת מוכרחים לפתוח את שערי בתי הספר הדתיים, להוזיל את העלויות, לעודד את הטובים לעסוק בחינוך, ולהושיע את ישראל.

הכנות לפסח
שואלים ודורשים בהלכות פסח קודם לפסח שלושים יום (פסחים ו, א). שכידוע הלכות הפסח מרובות - הכשרת הבית, בדיקת חמץ וביעורו, אפיית המצה וליל הסדר, ועל כן צריך כל יהודי לקבוע לעצמו לימוד מסוים בהלכות הפסח בימים אלו (שו"ע ומ"ב תכט, א).

הלוואי ונזכה בימים אלה לבער את החמץ ולאפות מצות כשרות, ואותם שהרסו את היישובים בגוש קטיף וגירשו את תושביהם, ייפלו בביזיון, ולעומתם אלה שתומכים ביישוב הארץ יתעלו.

------------------
פורסם גם במדור "רביבים" מהעיתון 'בשבע'.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il